'Ндрангета на удар: Уапсени 56 мафијаши, конфискуван имот вреден 250 милиони евра

Италијанската полиција утрово уапси 56 лица ширум земјата за врски со мафијашката група 'Ндрангета и заплени имот вреден околу 250 милиони евра.

Обвиненијата со кои се соочуваат осомничените вклучуваат изнуда, киднапирање, трговија со оружје, корупција и измама, меѓу другото.

Франческо Месина, шефот на антикриминалното тело на државната полиција, рече дека „силната операција на судската полиција... ни овозможи да ја разбиеме жестоката мафијашка група“.

Тој понатаму додаде дека „огромната вредност“ на запленетиот имот „ја потврдува економската моќ на кланот 'Ндрангета кој конечно е погоден“.

Полициската операција доаѓа само една недела откако еден од најбараните италијански бегалци, злогласениот сицилијански мафијаш Матео Месина Денаро, беше уапсен во Палермо.

Кланот 'Ндрангета има свои корени во јужниот регион на Калабрија, но сега се проширил низ полуостровот и во остатокот од континентот. Тој е инволвиран во шверц на дрога во Европа, одржувајќи силни врски со јужноамериканските картели.

реклама

Како Американците го „украдоа“ најнапредниот советски хеликоптер?

Read more

Што значи кога ви игра окото и дали може да биде сериозно предупредување?

Read more

Кои 19 Samsung телефони нема да го добијат ажурирањето на Android 14?

Read more

Шест причини зошто леблебијата е една од најздравите намирници

Read more

Свет

Францускиот парламент со големо мнозинство гласаше за нов нуклеарен план

Read more

Институт за војна: Путин не го доби она што го сакаше од кинескиот колега

Read more

Потврдено: Папата Бенедикт бил под истрага како соучесник во сексуална злоупотреба

Read more

Секс скандалот му се удри од глава: Дали Доналд Трамп ќе биде уапсен денеска?

Read more
 

Вести

Францускиот парламент со големо мнозинство гласаше за нов нуклеарен план

Читај повеќе

Институт за војна: Путин не го доби она што го сакаше од кинескиот колега

Читај повеќе

Американскиот долар ослабе во однос на еврото

Читај повеќе

Потврдено: Папата Бенедикт бил под истрага како соучесник во сексуална злоупотреба

Читај повеќе

Променливо облачно со умерен ветер

Читај повеќе

Груби: Работиме на тоа цело ВМРО-ДПМНЕ да гласа за уставни измени

Читај повеќе

Ќе се основа национална установа Оркестар за џез музика во Скопје

Читај повеќе

Најубавата плажа на Закинтос годинава ќе биде затворена за туризам

Читај повеќе
  • play_arrow

Ковачевски: Обврска на сите е да го продолжиме патот на државата кон ЕУ

Читај повеќе