Не англиско, најголемиот број Американци имаат ирско потекло

Америка е поранешна Британска колонија и поради тоа постои митот дека Американците во најголем дел се потомци на Англичаните. Но, тоа не е точно.

Истражувањето на потомството, кое секој жител на САД мора да го пополни при попис, открива дека од Стариот континент убедливо најмногу Американци имаат ирско потекло. Ова важи за тие што се родени во САД, не за имигрантите кои допрва го почнуваат својот нов живот или скоро го почнале.

Ирските доселеници продонеле кон модерните Американци со неверојатни 611%, додека англичаните не се ни на второто место. Најголемиот бран доселувања на Ирците во САД се случува во 19. век. На пописот во 2017 година дури 33 милиони Американци се декларирале како Ирци. Над 20% од населението се Ирци во сојузните држави Масачусец и Њу Хемпшир, а од 15 до 20% се во Род Ајленд, Меин, Вермонт, Делавер, Пенсилванија, Конектикат и Њу Џерси. Ирци се и поранешните претседатели Џон Ф. Кенеди, Роналд Реган, Џорџ Буш (и таткото и синот), а ирско потекло по мајчина страна има и Барак Обама. Ирец е и сегашниот кандидат Џо Бајден.

Застапеност на Ирци по сојузни држави во САД и Канада

Со 60 до 100% продонес се Шкотланѓаните, Велшаните и Норвежаните, три народи кои се на делба на второто место.

Тек потоа, на делба на третото место со 40 до 60% се Англичаните и Германците.

Швеѓаните, Данците, Холанѓаните, Полјаците, Литванците и Италијанците придонесуваат со 20 до 40%.

Португалците, Французите, Исланѓаните, Луксембуржаните, Швајцарците, Австријците, Чесите, Словаците, Словенците, Хрватите, Малтежаните, Албанците, Грците и Ерменците имаат од 5 до 20% придонес.

Сите останати, вклучувајќи ги и Македонците, имаат помалку од 5% придонес во американскиот народ. Тука спаѓаат Шпанците, Белгијците, Русите, Естонците, Латвијците, Украинците, Романците, Србите, Бугарите и Турците.

Потекло на Американците од Европа
Тагови
реклама

Чек дис аут

Пријави недозволено паркиран автомобил и заработи пари, предлог на Градот Њујорк

Read more

Како омилените „Пријатели“ би ја опишале оваа ужасна 2020?

Read more

Уметниците низ светот создаваат дела инспирирани од Марадона

Read more

Италијанец пешачел 450 километри по кавга со сопругата

Read more

Магазин

Најдобриот рецепт за топло чоколадо со рум и цимет

Читај повеќе

Паразитски самци: Дури и младите во Јапонија се незаинтересирани за секс

Читај повеќе

Пријави недозволено паркиран автомобил и заработи пари, предлог на Градот Њујорк

Читај повеќе

Како ќе препознаете дека си имате работа со одличен љубовник?

Читај повеќе
  • filter

Храна која го чува вашиот имунитет во зима

Читај повеќе

Роналдо сподели анегдота за Марадона и неговите два рачни часовника

Читај повеќе
  • play_arrow

Како омилените „Пријатели“ би ја опишале оваа ужасна 2020?

Читај повеќе
  • play_arrow

Уметниците низ светот создаваат дела инспирирани од Марадона

Читај повеќе

Лесно и вкусно: Похувани палачинки со шунка и кашкавал

Читај повеќе