Не е брзината, ниту латенцијата: Што ја прави 5G мрежата толку посебна?

Иако темата за 5G мрежата  е контроверзна за некои, експертите се согласуваат дека тоа ќе донесе револуција и бројни нови можности во различни индустрии, од телемедицина до транспорт, образование и сл.

Сепак, постои уште една предност на оваа мобилна мрежа за која многумина не се свесни - енергетската ефикасност на 5G инфраструктурата. Како и другите индустрии, телекомуникациските компании треба да ги намалат емисиите на штетни гасови што предизвикуваат ефект на стаклена градина, а во исто време се очекува големо зголемување на сообраќајот.

5G може да биде едно од оружјата во борбата против климатските промени и исполнувањето на поставената цел за нула емисии на штетни гасови до 2050 година.

Затоа Forbes, споредувајќи ги мрежите 5G и 4G, нагласува дека заштедата со 5G може да биде многу поголема, благодарение, меѓу другото, и на фактот дека, кога нема мобилен сообраќај, базните станици можат привремено да се исклучат.

Базните станици се одговорни за дури 57% од просечната потрошувачка на енергија во телекомуникациската индустрија, а интересно е што станиците од постарата генерација трошеа само до 20% од енергијата на пренос на мобилни податоци, додека другата потрошувачка беше поврзана со загуба на топлина, батериски единици, неефикасно ладење итн.

Користејќи современи технологии како што се компјутерски edge и cloud computing, како и напредна аналитика заснована на вештачка интелигенција и други технологии, 5G обезбедува платформа преку која индустриите и градовите можат да станат енергетски поефикасни.

Тагови
реклама

Google блокираше 164 опасни апликации: Веднаш избришете ги од телефонот

Read more

Запознајте го Гонсало Салгадо, телохранителот на Кристијано Роналдо

Read more

Британски специјалци тренираат за напад од вонземјани

Read more

Погледнете како руска олимписка шампионка го одбележа Водици

Read more

Интернет

Директорот на Twitter: Блокирањето на Трамп е исправна одлука, но е опасен преседан

Read more

Автогол: Американците масовно се приклучуваат на руска апликација

Read more

И YouTube се вклучи во бојкотот кон Трамп

Read more

Twitter отстрани 70.000 профили поврзани со движењето QAnon

Read more
 

Гик

Google блокираше 164 опасни апликации: Веднаш избришете ги од телефонот

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Сè што треба да знаете за новиот Samsung Galaxy S21

Читај повеќе
  • play_arrow

Virgin Orbit успешно лансираше сателити на НАСА

Читај повеќе

Apple развива флип-екран за iPhone

Читај повеќе
  • play_arrow

Blue Origin успешно тестираше капсула за патување во вселената

Читај повеќе
  • filter

Samsung го најави Galaxy A32 5G кој ќе чини 279 евра

Читај повеќе
  • filter

Samsung ја претстави новата серија Galaxy S21

Читај повеќе

Директорот на Twitter: Блокирањето на Трамп е исправна одлука, но е опасен преседан

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Паметна маска на иднината: Штити 95% од вируси и бактерии

Читај повеќе