Не е ни Despacito, ни Gangnam Style: Кое е најгледаното видео во историјата на YouTube?

Од своето основање во 2005 година, YouTube постигна фасцинантен раст и бележи неверојатна статистика.

Популарноста на YouTube не опадна дури и со појавата на други платформи, па не е чудно што голем број видеа достигнаа повеќе од милијарда прегледи.

Популарната детска песна Baby Shark моментално е најгледаното видео на YouTube со над 12 милијарди прегледи.

Создадена од јужнокорејската едукативна компанија Pinkfong и изведена од корејско-американската пејачка Хоуп Сегоин, детската песна се појави на YouTube во 2016 година и стана вирален хит во Азија, а подоцна и низ целиот свет.

Remote video URL

Според агенцијата We Are Social, на второ место е песната Despacito во изведба на порториканскиот пејач Луис Фонси.

На третото и четвртото место се и детските песни Johny Johny Yes Papa и Bath Song.

Меѓу првите пет е хитот на Ед Ширан „Shape of You“ кој има над пет милијарди прегледи.

Интересно е што меѓу топ 10 го нема глобалниот хит Gangam Style, кој е прегледан „само“ 4,7 милијарди пати.

Тагови
реклама

Пет автомобили кои нема да ја дочекаат 2024 година

Read more

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Read more

Астро љубов: Какви бивши сте според хороскопскиот знак?

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

Музика

Човекот обвинет за убиството на Тупак Шакур за прв пат се појави на суд

Read more

Идилично запросување на Хаваи: Никол Шерзингер кажа „да“

Read more

Топ 10 најдобри поп албуми во 90-тите

Read more

Костимите на Бијонсе главна тема на нејзината долго очекувана турнеја

Read more
 

Видео

  • play_arrow

Древни напредни цивилизации за кои веројатно ретко кој слушнал

Читај повеќе
  • play_arrow

Кога сѐ ќе тргне наопаку

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 авионски несреќи на сите времиња

Читај повеќе
  • play_arrow

Папагалски муабет

Читај повеќе
  • play_arrow

Најдобрите фејлови на неделата

Читај повеќе

Човекот обвинет за убиството на Тупак Шакур за прв пат се појави на суд

Читај повеќе
  • play_arrow

Фејл компилација: Идиоти во кујна

Читај повеќе
  • play_arrow

Најсмешните возачки фејлови на неделата

Читај повеќе
  • play_arrow

Најдобрите фејлови на неделата

Читај повеќе