Не е реално во еден тим да ги имате Меси, Нејмар и Мбапе

Фудбалерот на Барселона Лионел Меси во последно време сѐ повеќе го поврзуваат со Пари Сен Жермен откако минатото лето пропадна неговиот трансфер во Манчестер Сити.

Неговиот договор со каталонскиот клуб истекува на лето и од почетокот на јануарскиот преоден рок може да преговара за трансфер со други клубови без обештетување. Веднаш по пристигнувањето во клубот, тренерот на ПСЖ, Маурисио Покетино зборуваше за можниот трансфер на Меси.

„Лионел Меси во ПСЖ? Најдобрите во светот се добредојдени во Париз“, одговори Покетино и додаде:

„Ќе ги оставиме гласините настрана. Ова е моја прва прес-конференција, ќе имаме време за такви разговори.“

Барселона оствари шест победи и две нерешени средби на последните осум натпревари во шампионатот, што го подобри расположението на Меси. Добрата форма и резултати може да го натераат Меси да размисли да остане во клубот. Покрај тоа, францускиот новинар Жулјан Лоран во подкастот TransferTalk на Sky Sports изјави дека доаѓањето на Меси на „Паркот на принцовите“ било тешко изводлив подвиг.

„Со оглед на финансискиот фер-плеј и пандемијата и колку тоа влијаеше на ПСЖ и на сите големи клубови, не знам како – и тоа само кога станува збор за плати - во тимот да го имате Нејмар, чија плата е околу 30 милиони евра, Меси со околу 60 милиони годишно и Мбапе, кој според новиот договор треба да има плата како Нејмар“, рече Лоран, додавајќи:

„Само овие тројца би имале вкупна плата од 150 милиони евра секоја година. Финансиски, тоа не е можно, но во ПСЖ велат дека ќе се обидат, иако сметам дека тоа не е реално“.

реклама

Италија личи на чизма, Албанија на кондом, а Македонија?

Read more
Седум славни личности кои имале тежок почеток

Седум славни личности кои имале тежок почеток

Read more
Јадете помалку сол за да се чувствувате подобро

Јадете помалку сол за да се чувствувате подобро

Read more
Секси муабети: Како да бидете „безобразни во кревет“?

Секси муабети: Како да бидете „безобразни во кревет“?

Read more

Фудбал

Жоао Феликс доби два жолти картони за 10 секунди

Read more

Ајакс со неверојатни 9:0 израмни рекорд стар 40 години

Read more

Милан го тужи Лацио за расистичко скандирање на навивачите

Read more

Ексклузива на Mundo Deportivo: Барса радикално ги менува дресовите

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Жоао Феликс доби два жолти картони за 10 секунди

Читај повеќе
  • play_arrow

Ајакс со неверојатни 9:0 израмни рекорд стар 40 години

Читај повеќе

Милан го тужи Лацио за расистичко скандирање на навивачите

Читај повеќе
  • filter

Ексклузива на Mundo Deportivo: Барса радикално ги менува дресовите

Читај повеќе
  • play_arrow

Јокиќ е подготвен за ММА

Читај повеќе

L'Equipe откри неверојатни детали од договорот на Меси со ПСЖ

Читај повеќе

Адетокунбо се сретна со претседателката на Грција: И да не добиевме грчки пасоши, повторно тука ќе се враќавме

Читај повеќе

Холанд се смеел и се правел важен кога играч на Гибралтар му понудил размена на дрес

Читај повеќе

Нагелсман: Левандовски би бил одличен во НФЛ

Читај повеќе