Не е само алкохолот: Кои пијалаци го замастуваат црниот дроб?

Иако водата е најдобриот избор за гасење жед, многумина понекогаш ќе посегнат по газираните пијалаци.

Но, тие може да го зголемат ризикот од болест на неалкохолно замастување на црниот дроб (NAFLD).

На годишниот состанок на ендокриното друштво ENDO 2022 беа претставени резултатите од студијата спроведена на 3292 учесници во Америка. Податоците за нивната исхрана се собрани во 2017 и 2018 година. Дури 70 отсто од испитаниците кои страдале од неалкохолно замастување на црниот дроб, консумирале големи количини на фруктоза. Оние кои консумирале помалку фруктоза имале помали шанси да го развијат истиот проблем со црниот дроб. Ова ги навело истражувачите да заклучат дека сирупот од пченка со висока фруктоза, кој се наоѓа во безалкохолните пијалаци, може да го зголеми ризикот од неалкохолно замастување на црниот дроб.

„Пронајдена е директна врска помеѓу високата консумација на фруктоза и инциденцата на неалкохолно замастување на црниот дроб. Анализата на штетните ефекти на сирупот од пченка со висока фруктоза врз развојот на масни заболувања на црниот дроб ја потврдува важноста од контролирање на внесот на оваа штетна состојка, откриено во повеќето газирани пијалаци и бонбони“, рече д-р Хилел Тобијас од болницата Ленокс Хил за Healthline.

Една лименка Coca-Cola од 0,33 литри содржи 39 грама шеќер, што е еквивалентно на 10 лажички шеќер.

„Внесувате празни калории кои се целосно лишени од хранливи материи. Бидејќи се во течна форма, газираните пијалаци овозможуваат гликозата брзо да се испушта во крвотокот. Ова го стимулира зголемувањето на шеќерот во крвта, што може да доведе до раздразливост, глад и желба за шеќер“, објаснува нутриционистката Алиса Вилсон.

Дополнително, Вилсон објаснува дека редовното пиење газирани пијалаци, особено оние кои содржат високи количини на сируп од фруктозен пченка, е поврзано со зголемување на хроничните здравствени состојби како што се дебелината, дијабетес тип 2 и срцеви заболувања, како и неалкохолно замастување на црниот дроб.

Вилсон забележува дека вештачките засладувачи, кои се наоѓаат во диеталните газирани сокови, не се многу подобар избор бидејќи некои студии сугерираат дека тие се поврзани со нарушен метаболизам на гликоза, зголемен внес на калории и зголемување на телесната тежина.

Продолжете да читате: Сигурни симптоми дека имате оштетување на црниот дроб

реклама

Роналдо отвори и петти хотел: Луксуз и високи цени, базен, спа и посебна исхрана

Read more

Три раси на кучиња кои најмногу личат на волци

Read more

Тинејџерите сѐ повеќе го напуштаат Facebook

Read more

Тенисер среде натпревар нарача бургер и го изеде

Read more

Здравје

Пиењето алкохол за ХИВ позитивните може да значи смрт

Read more

Пет навики кои го забавуваат губењето маснотии во пределот на стомакот

Read more

Осум причини зошто треба почесто да јадете пилешко месо

Read more

Кои се симптомите на предозирање со витамин Д?

Read more
 

Магазин

  • filter

Три раси на кучиња кои најмногу личат на волци

Читај повеќе

Пиењето алкохол за ХИВ позитивните може да значи смрт

Читај повеќе

Мусака со тиквички и топен кашкавал

Читај повеќе

Пет навики кои го забавуваат губењето маснотии во пределот на стомакот

Читај повеќе
  • play_arrow

20-минутни вежби за задник со Памела Рајф

Читај повеќе

Дали детето ви е разгалено?

Читај повеќе

Три совети како без проблем да се вратите во форма

Читај повеќе
  • play_arrow

Опасни секс пози: Пенисот нема коска, но може да се скрши

Читај повеќе
  • play_arrow

Како најлесно да ги средите каблите во домот?

Читај повеќе