Не е само витамин Д: Позитивни ефекти врз здравјето од сончевата светлина

Сончевата светлина е позната како најдобар природен извор на витамин Д, кој на луѓето им е потребен за одржување на здрави коски и заби и помага да се намали ризикот од остеопороза и фрактури. Сепак, постојат некои други позитивни ефекти од сончевата светлина.

Произведува серотонин

Многу луѓе ќе речат дека се чувствуваат непродуктивни кога е денот е тмурен, но среќни и енергични кога е сончево. Тоа е поради серотонинот. Изложеноста на сончева светлина може да го подобри вашето расположение, да ги намали симптомите на депресија и анксиозност и да го зголеми чувството на среќа и благосостојба.

Помага да спиеме

Ако некогаш сте земале мелатонин за спиење, размислете за утринското сонце. Кога луѓето наутро се изложени на сончева светлина, нивното ноќно производство на мелатонин се случува порано и тие полесно заспиваат навечер. Изложеноста на сончева светлина помага во регулирањето на деноноќниот ритам и ја намалува несоницата.

Го подобрува сексуалното и репродуктивното здравје

Без разлика дали сакате да го зголемите вашето либидо или да забремените, витаминот Д и сончевата светлина се неопходни за репродуктивното здравје. Изложеноста на ултравиолетова светлина го зголемува нивото на тестостерон кај мажите, а нивото на витамин Д може да биде поврзано со нивото на јајниците и репродуктивните хормони кај жените.

Го намалува воспалението

Сончевата светлина има антиинфламаторно дејство врз телото, што може да помогне да се намали ризикот од хронични воспалителни болести како што се артритис и астма. Редовното изложување на сончева светлина е поврзано со помал ризик од кардиоваскуларни болести и дијабетес.

Подобрува одредени состојби на кожата

Бидејќи сончевата светлина го намалува целокупното воспаление, директната сончева светлина исто така може да помогне да се намали воспалението на површината на кожата како што се состојби како псоријаза, егзема или акни. Витаминот Д произведен со изложување на сончева светлина помага да се промовира способноста на кожата да заздравува.

реклама

Како Американците го „украдоа“ најнапредниот советски хеликоптер?

Read more

Кои 19 Samsung телефони нема да го добијат ажурирањето на Android 14?

Read more

Шефот на Вагнер му пиша на Шојгу: Ве предупредувам дека Украина подготвува жесток напад

Read more

Кои хороскопски знаци ги очекува невидена среќа и пари во април?

Read more

Здравје

Што да јадете за здрав црн дроб?

Read more

Што значи кога ви игра окото и дали може да биде сериозно предупредување?

Read more

Шест причини зошто леблебијата е една од најздравите намирници

Read more

Лекари откриваат седум необични симптоми на рак

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Што треба да правите на секој тренинг за подобри резултати?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како звучеле јазиците на Викинзите, Ацтеките, Египќаните, Римјаните...?

Читај повеќе

Бонтон vs обичаи: Дали на гости треба да се соблекуваат чевлите?

Читај повеќе

Што да јадете за здрав црн дроб?

Читај повеќе

Што значи кога ви игра окото и дали може да биде сериозно предупредување?

Читај повеќе

Шест причини зошто леблебијата е една од најздравите намирници

Читај повеќе

Кои хороскопски знаци ги очекува невидена среќа и пари во април?

Читај повеќе

Како да направите домашна пица како вистински мајстор?

Читај повеќе

Инфлуенсерски сон: Дизајнерски чизми со Телетабиси чинат 2.500 долари

Читај повеќе