Не ги игнорирајте: Кои се најраните знаци на леукемија?

Леукемијата е малигно заболување кое има висока смртност бидејќи во повеќето случаи се открива предоцна.

Иако постојат симптоми, луѓето најчесто ги припишуваат на помалку опасни состојби како стрес, замор или исцрпеност. Според клиниката Мајо, одредени предупредувачки знаци се појавуваат на самиот почеток и не треба ни случајно да се игнорираат.

Постојат многу видови на леукемија. Некои форми на леукемија се почести кај децата, додека други главно се јавуваат кај возрасните. Кај луѓето со леукемија, коскената срцевина произведува прекумерна количина на абнормални бели крвни зрнца кои не функционираат правилно.

Што се однесува до симптомите, лекарите предупредуваат дека тие варираат од личност до личност, но зависат и од самиот тип на леукемија.

Вообичаените симптоми на леукемија вклучуваат:

 • покачена температура
 • хроничен замор или слабост
 • чести инфекции кои не поминуваат долго време или упорно се враќаат
 • ненадејно губење на тежината
 • склоност кон модринки
 • чести крварења од носот
 • мали црвени дамки на кожата (петехии)
 • зголемено потење, особено ноќе
 • болки во коските.
реклама

Направете брз тест со ладна вода и дознајте дали имате здраво срце

Read more

Неделен хороскоп од 29 мај до 4 јуни: Што ви предвидуваат ѕвездите?

Read more

Сирена – секс поза што прави чуда за мажите со мал пенис

Read more

По три месеци - ниту трага, ниту глас од внукот на Љубе Бошкоски

Read more

Здравје

Кои се најчести знаци на зголемена простата?

Read more

Направете брз тест со ладна вода и дознајте дали имате здраво срце

Read more

Зошто годинава симптомите на алергија се полоши од вообичаено?

Read more

Дебелите момчиња често стануваат неплодни мажи, открива нова студија

Read more
 

Магазин

 • play_arrow

Работи што е тешко да ги правиш додека трчаш

Читај повеќе

Како правилно се чистат екраните?

Читај повеќе
 • play_arrow

Трикови за шминкање со Дејвид Бекам

Читај повеќе

Кои се најчести знаци на зголемена простата?

Читај повеќе
 • play_arrow

Направете брз тест со ладна вода и дознајте дали имате здраво срце

Читај повеќе

Сирена – секс поза што прави чуда за мажите со мал пенис

Читај повеќе

TikTok трик за гламурозна фризура без фенирање

Читај повеќе

Зошто годинава симптомите на алергија се полоши од вообичаено?

Читај повеќе

Дебелите момчиња често стануваат неплодни мажи, открива нова студија

Читај повеќе