Не ги игнорирајте: Помалку познати симптоми на рак на дојка

Ракот на дојка уште е една од најтешките и најчестите форми на рак кај жените.

Ракот на дојката, како и многу други форми на рак, може да се излечи доколку се открие во почетната фаза на болеста.

Во продолжение прочитајте кои се необичните и помалку познати знаци на рак на дојка. Важно е да се разбере дека постои цела низа симптоми на рак на дојка за да можат навреме да се препознаат и потоа навреме да се тестираат.

Повлекување на брадавицата

Вовлечената брадавица може да укаже на канцероген израсток. Во овој случај, брадавиците не се насочени кон надвор, туку навнатре или рамни. Ова може да се случи само на едната или на двете гради.

Постојат многу причини за оваа појава, од бактериска инфекција до вродена мана, но во случај на рак на дојка, брадавицата наеднаш се вовлекува и може да го промени и изгледот и бојата.

Дупчиња на кожата

Вовлекување на кожата значи дека кожата на брадавицата е како кожа од портокал, а потоа има сосема поинаква текстура од нормалната. Ова е знак за воспалителен карцином на дојка.

Чувство на печење

Ако вашите гради се топли и отечени, ова може да укажува на рак на дојка. Ова чувство е еден од класичните знаци на воспалителен рак на дојка. Во исто време, дојката е чувствителна на допир, а лицето може да почувствува остра болка.

Исцедок од брадавиците

Исцедокот од брадавиците може да биде крвав или може да биде течност како млекото, дури и ако не доите. Како и другите симптоми, исцедокот од брадавиците може да се појави и од други причини, но доколку опстојува подолго време, препорачливо е да посетите лекар и да се тестирате.

Зборувајќи за другите знаци на рак на дојка, треба да се нагласи дека грутка на дојката и понатаму е главен показател и симптом на овој рак. Сепак, треба да се забележи дека и други работи можат да ги предизвикаат овие грутки.

„Дури 90% од туморите на дојката не се канцерогени. Неканцерозните абнормалности на дојката вклучуваат бенигни тумори како што се фиброаденоми и цисти, како и инфекции“, велат од СЗО.

Ракот на дојката може да се прошири на други делови од телото. Првото место на кое се шири ракот на дојката се лимфните јазли под пазувата. Со текот на времето, може да се прошири на белите дробови, црниот дроб, мозокот и коските.

реклама

Грчки археолози открија мистериозна тркалезна градба стара 4.000 години

Read more

Преработена храна што треба да се јаде и при процесот на слабеење

Read more

Трагедија: Почина голманот на Црна Гора, Матија Шаркиќ

Read more

Три вида цвеќиња што треба да се поткастрат во јуни за подобро да растат и цветаат

Read more

Здравје

Црвеното грозје го намалува холестеролот и има антистареечки ефекти

Read more

Една вообичаена навика може да предизвика губење на видот

Read more

Храна која го надополнува недостатокот на витамин Д

Read more

Дали навистина треба да пиеме чаша вода кога ќе се разбудиме?

Read more
 

Магазин

Што си дробел, тоа ќе сркаш

Читај повеќе

Преработена храна што треба да се јаде и при процесот на слабеење

Читај повеќе

За гурмани: Докопани во сос од сланина, јаболка и павлака

Читај повеќе

Четири нискогликемиски намирници кои поддржуваат здраво слабеење

Читај повеќе

Летото ќе промени сѐ: Хороскопски знаци кои мора да се подготват за љубовни турбуленции

Читај повеќе

Маск му донесе интернет на племе во Амазон и ги навлече на порнографија

Читај повеќе

Црвеното грозје го намалува холестеролот и има антистареечки ефекти

Читај повеќе

Како да го забрзате метаболизмот: Многу е полесно отколку што мислите

Читај повеќе

Сарма ќофтиња за мрзливи во кујна

Читај повеќе