Не ја фрлајте водата во која готвите храна, корисна е за растенијата

Освен што го украсуваат вашиот простор, растенијата даваат многу здравствени придобивки. Со претворање на јаглерод диоксидот во кислород го подобруваат квалитетот на воздухот, а докажано е дека присуството на растенија позитивно влијае на впечатокот и чувството што се создава кај луѓето во просторот каде што живеат.

За да продолжите да ги имате овие придобивки од вашите растенија, неопходно е и во текот на зимата по малку да ги„храните“. Наместо ѓубрење, размислете за останата вода во која сте зготвиле зеленчук, компири или тестенини.

Според Кари Несвиг, која првично го пронашла овој совет во East River Nursery, малку вода за готвење можеби е она што им треба на домашните растенија за да блеснат во полн сјај.

Изладената, преостаната вода во која сте го зготвиле зеленчукот содржи хранливи материи кои се ослободуваат од храната за време на готвењето, а во зависност од тоа што јадете, може да ги наводнете растенијата со високо ценетите фосфор, азот и калциум.

Кога готвите храна како тестенини, зеленчук, јајца или компири, многу од микронутриентите како фосфор, азот и калциум се ослободуваат во водата.

Затоа, откако водата ќе се олади, не само што ќе им обезбедите на вашите растенија фин пијалак, туку и растенијата ќе добијат и малку повеќе од потребното ѓубриво преку хранливите материи во водата, објаснува Lifehacker.

На овој начин ги намалувате трошоците за вештачките ѓубрива, а патем максимално го искористувате сето она што сте зготвиле. Во зависност од тоа колку растенија имате, може многу да заштедите.

Само не заборавајте да ја изладите водата целосно пред да ги наводнете растенијата со неа затоа што жешка вода ќе ги уништи.

Тагови
реклама

Иран заплени два грчки танкери како одговор на американската акција

Read more

Најпознатата руска манекенка во провокативно издание прошета во Кан

Read more

Порошенко ставен на „црната листа“, се обиде да ја напушти Украина

Read more

Три начини како може да се заразите со мајмунски сипаници

Read more

Живот

Хороскопски знаци кои мразат некој да им се меша во животот

Read more

Кралицата Елизабета Втора слави 70 години на британскиот престол

Read more

Како да ги отстраните жолтите дамки од пот на облеката?

Read more

Во кои земји живеат жените со најголеми гради?

Read more
 

Магазин

Хороскопски знаци кои мразат некој да им се меша во животот

Читај повеќе

Три начини како може да се заразите со мајмунски сипаници

Читај повеќе

Дали лаковите за нокти се безбедни за децата?

Читај повеќе

Зошто добриот развод е подобар од лошиот брак?

Читај повеќе

Кралицата Елизабета Втора слави 70 години на британскиот престол

Читај повеќе
  • play_arrow

Најпознатата руска манекенка во провокативно издание прошета во Кан

Читај повеќе

Помагаат за слабеење: Пет намирници богати со протеини

Читај повеќе

Како да ги отстраните жолтите дамки од пот на облеката?

Читај повеќе

Три работи кои го откриваат совршениот љубовник

Читај повеќе