Не личите на родителите? Постои добра причина

Биолошко дете сте на вашите мајка и татко, но сепак по многу нешта не наликувате на нив. Ништо страшно.

Генетиката е нешто налик на рулет: има 30 илјади гени во 46 хромозоми кои секој од нас ги носи, а комбинирањето на истите одлучува како ќе изгледаме.

Но, сите тие гени не доаѓаат баш од родителите, туку од семејното дрво, тоест од сите претци. На пример, доколку имате светла коса, сини очи и имате глас за пеење, а двајцата ваши родители имаат црни коси, кафени очи и немаат слух за музика, не значи дека сте посвоен/а. Едноставно, некои од вашите претци ги имале вашите особини и оттаму сте ги наследиле.

Како и да е, од секој родител се наследуваат по 23 хромозоми, па тие потоа се комбинираат.

Remote video URL
Тагови
реклама

Кои здравствени проблеми ги имаат мажите поради нередовен секс?

Read more

Peugeot го смени „лавчето“ – дали ви се допаѓа?

Read more

Како изгледа животот во Јакутија на -50 степени Целзиусови?

Read more

Прв воздушен напад на САД по наредба на Џо Бајден, 17 загинати

Read more

Наука

Што знаеме за дрон-хеликоптерот на Марс?

Read more

Американски научници одгледаа вештачки мозок кој се развива како човечкиот

Read more

Белите точки на оваа фотографија не се ѕвезди, туку супермасивни црни дупки

Read more

Стигна и првата аудиоснимка од Марс: Каков звук има на Црвената планета?

Read more
 

Гик

  • play_arrow
  • filter

Xiaomi ги претстави Redmi K40, K40 Pro и K40 Pro+

Читај повеќе

Blue Origin го одложи првиот лет на ракетата New Glenn

Читај повеќе

Pixel Fold на Google пристигнува годинава

Читај повеќе
  • play_arrow

Што знаеме за дрон-хеликоптерот на Марс?

Читај повеќе

Паметен град? Не благодарам: Граѓаните одбија да бидат „лабораториски глувци“

Читај повеќе

Хакирана лабораторијата на Оксфорд каде се истражува коронавирусот

Читај повеќе

PlayStation 5 добива нов џојстик

Читај повеќе

„Паднаа“ Instagram и Messenger

Читај повеќе
  • play_arrow

Што пишува во декодираната тајна порака на роверот што слета на Марс?

Читај повеќе