Не мора да јадете помалку јаглехидрати за да слабеете

А.С.
/ 27.11.2021 / 13:11

Многу луѓе ја популаризираат диетата со малку јаглехидрати како добар и правилен начин за брзо губење на тежината и одржување на здрав организам, но тоа всушност не е така.

Јаглехидратите генерално не се вистинската причина поради која се чувствувате лошо, ниту пак ве спречуваат да водите здрав начин на живот. Всушност, треба да ги јадете за да се зголеми ефикасноста на вежбањето и да се одржи чувството на ситост, тврдат нутриционистите.

Бек Милер, клинички нутриционист и основач на онлајн платформа која нуди совети за здрав живот и слабеење без глад и чувство на вина, даде неколку упатства за избор на најквалитетни извори на јаглехидрати.

Прво и основно, ако јадете јаглехидрати, тие мора да бидат богати со хранливи материи за да ве заситат долго време, да ви помогнат да ја одржите меморијата, концентрацијата, издржливоста и многу повеќе.

Ако се обидувате да го намалите внесот на нутритивно слаби јаглехидрати и да го зголемите внесот на богати, редоследот подолу може да ви помогне да идентификувате некои за кои можеби не сте верувале дека се особено добри за вас.

Бек Милер ги наброја следниве извори на јаглехидрати, од најнеквалитетни до оние со највисок квалитет:

- Крофни, кроасани, колачи, печива

- Оризови крекери и чипс

- Високо преработени житарки

- Кускус

- Бел леб, бели тестенини, бел ориз

- Пченкарни тортиљи

- Леб од повеќе видови житарки

- Кафеав ориз

- Компири

- Овес

- Булгур, киноа, хељда, јачмен, мешунки

- Повеќето овошја и зеленчуци.

реклама

Секс во бременост: Дали е безбеден за бебето и кои пози и се најудобни на жената?

Read more

Ситуации и места каде што е најлесно да се заразите со омикрон

Read more

Зеленчук што дебелее: Ако сте на диета, внимателно колку го јадете

Read more

IQ мапа: Кој е поглуп, а кој попаметен од Македонците во Европа?

Read more

Фит

Што се случува во телото ако пиете кафе пред утринскиот тренинг?

Read more

Ослободете се од стресот за 20 минути со помош на овие јога вежби

Read more

Авара докажа дека она што го гледаме на социјалните мрежи е искривена реалност

Read more

Зошто на некои луѓе им е тешко да ослабат?

Read more
 

Магазин

Искрен и отворен: Со овој хороскопски знак секогаш знаете на што сте

Читај повеќе

Село во кое може да живеете само ако сте оперирале слепо црево

Читај повеќе

Истражување покажа: Мажите со маска на лицето делуваат попривлечно

Читај повеќе

10 цитати за животот од Харуки Мураками

Читај повеќе

Што се случува во телото ако пиете кафе пред утринскиот тренинг?

Читај повеќе

Зеленчук што дебелее: Ако сте на диета, внимателно колку го јадете

Читај повеќе

Во 113 година од животот почина најстариот маж во светот

Читај повеќе

Рецепт на денот: Зеленчук и пршута во бешамел сос

Читај повеќе

Пет витамини и минерали важни во текот на зимските месеци

Читај повеќе