Не очајувајте - секогаш има план Б

Еден од најголемите извори на анксиозност и очај е чувството дека може да има само еден одговор на големите проблеми со кои се соочуваме: една идеална работа, еден идеален партнер, еден идеален начин на живот...

Но, мора да разгледаме до која мера е возможен и план Б. Ако го раздвижите овој „план Б мускул“, ќе го зголемите чувството на сигурност и спонтаност и ќе живеете многу порелаксирано.

Растеме со многу силна поврзаност со идејата за план А, односно замислата за тоа како ќе се одвиваат нашите животи и што треба ние да направиме за да го оствариме тој пакет од добро зацртани цели.

На пример, ќе учаме правен факултет 5 години, па ќе се преселам, ќе купам стан или куќа, па ќе формирам семејство.

Или, ќе учам медицина најмалку осум години, па ќе специјализирам, ќе патувам низ светот, нема да стапам во брак. Или, ќе останам во домот на родителите, ќе се грижам за нив и ќе штедам за образованието на моите деца...

Плановите се прекрасни, но мора да бидеме свесни дека нема секогаш да се реализираат, без разлика колку ние сакаме или е трудиме тие да се остварат.

Кога ќе се случи нешто неочекувано и ќе нѐ исфрли од колосек, треба да се потсетиме дека највисокот ниво на интелигенција е способноста за прилагодување, а ние како вид сме многу прилагодливи. Треба само да се ослободиме од помислата дека немаме друга опција.

Тимот на The School of Life подетално ја обработува оваа тема:

Remote video URL
реклама

Јавноста незадоволна од статуата на покојниот пејач: Ако ова е Тоше...

Read more

Осум секс митови што важат само во порно филмови

Read more

Четири нови авиодестинации од Скопје до крајот на годинава

Read more

Газдата на Њукасл пречекан со транспарент: Треба да си терорист и убиец за да купиш англиски клуб

Read more

Живот

Кога бебeто можe да почне да јаде цврста храна?

Read more

Дали јадењето луто навистина „отвора апетит“?

Read more

И Меси се вмеша во љубовната сапуница на Икарди

Read more

Мора да е по нивно: Три хороскопски знаци со кои нема компромис

Read more
 

Магазин

Осум секс митови што важат само во порно филмови

Читај повеќе

Кога бебeто можe да почне да јаде цврста храна?

Читај повеќе
  • play_arrow

Четири изгубени технологии на древните цивилизации

Читај повеќе

Пет аспекти на љубовната врска кои не треба да ги споделувате со другите

Читај повеќе

Што може да се случи ако не внесувате доволно витамин Ц?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како правилно да вежбате по 40-тата година?

Читај повеќе

Дали јадењето луто навистина „отвора апетит“?

Читај повеќе

За што најчесто лажат мажите и жените при запознавање на интернет?

Читај повеќе

Колку пати во денот треба да вршите голема нужда?

Читај повеќе