Не се 10.000: Нова студија откри колку чекори треба да правите дневно за да бидете здрави

А.С.
/ 06.09.2021 / 16:52

Општо прифатеното мислење е дека 10.000 чекори се целта што треба да се постигне на дневно ниво за да го подобриме здравјето или да се одржиме во добра здравствена состојба.

Има и докази што го потврдуваат ова. Бројни студии во последниве години покажаа дека поголем број чекори дневно е поврзан со помал ризик од рана смрт.

Најновото истражување, предводено од епидемиологот Аманда Палуч од Универзитетот во Масачусетс, следеше повеќе од 2.000 средовечни мажи и жени од четири различни американски градови.

Групата, со просечна возраст од нешто повеќе од 45 години, носеше акцелерометри што го следеа нивниот дневен број и интензитет на чекори. Експериментот започна во 2005 година, а учесниците беа следени во редовни интервали во годините до 2018 година, кога починаа 72 лица од набљудуваната група.

Иако набљудувачката природа на студијата значи дека не може да се извлечат цврсти заклучоци за тоа како пешачењето (не) го стимулирало човечкото здравје во експериментот, може да ги идентификува врските помеѓу нивоата на активност и здравствените резултати.

Што е најважно, истражувачите овде откриле дека лицата кои правеле најмалку 7.000 чекори дневно имале приближно 50 до 70 проценти помал ризик од рана смрт во споредба со оние кои имале просечно помалку од 7.000 чекори дневно во експериментот. Сам по себе, интензитетот на чекорите (мерење на брзината на преземените чекори) немаше влијание врз смртноста.

Според истражувачите, зголемувањето на обемот на дневни чекори меѓу најмалку активните луѓе во популацијата може да обезбеди најголема заштита од смртност - но по некое време, се чини дека дополнителните чекори немаат корисен ефект, барем на тој одреден исход.

„Повеќе од 10.000 чекори дневно не беа поврзани со понатамошно намалување на ризикот од смртност“, објаснуваат истражувачите во својата студија.

Иако наодите генерално го потврдуваат поголемиот дел од она што веќе го знаевме за придобивките од одењето од претходните студии, новиот праг од 7.000 чекори е секако полесна цел од 10.000 чекори.

„Дневните чекори се едноставни метрики што се лесни за следење и одењето повеќе чекори дневно може да биде добар начин за унапредување на здравјето“, рече Палуч за HealthDay News.

„7.000 чекори дневно може да бидат голема цел за многу поединци кои во моментов не ја постигнуваат оваа бројка“, додаде тој.

Според истражувачката за физичка активност на Универзитетот во Бостон, Никол Спартано, ние всушност можеме да очекуваме многу повеќе во блиска иднина за тоа како секојдневните чекори влијаат на нашето здравје - благодарение на новата генерација на неодамнешни студии користејќи понова акцелерометарска технологија која сѐ уште не беше достапна во 2005 година, пишува Science Alert.

„Не е јасно до кој степен чекорите измерени на [постарите] монитори за активност се споредуваат со чекорите измерени со конвенционалните уреди, вклучувајќи паметни часовници, педометри и апликации за паметни телефони“, напиша Спартано во експертскиот коментар за новото истражување, додавајќи дека во следните неколку години ги знаат резултатите од обемното истражување на оваа тема, кое трае десет години или повеќе.

реклама

Најчестите грешки со кои ја уништувате самодовербата на детето

Read more

Што го возбудува вистинскиот Македонец?

Read more

Предизвик од 52 недели: Како да заштедите 1.400 евра за една година?

Read more

Пет држави кои му се враќаат на животот како пред пандемијата

Read more

Фит

Најдобрите чаеви за слабеење и забрзување на метаболизмот

Read more

Како да си го забрзате метаболизмот?

Read more

Зошто не треба да го држите телефонот в рака кога трчате?

Read more

Десет работи кои никој не ви ги кажува за стомачните мускули

Read more
 

Магазин

Рецепт на денот: Кремасто рижото со печурки и пармезан

Читај повеќе

Најчестите грешки со кои ја уништувате самодовербата на детето

Читај повеќе

Намирници кои го зајакнуваат имунитетот

Читај повеќе
  • play_arrow

Најдобрите чаеви за слабеење и забрзување на метаболизмот

Читај повеќе
  • filter

Се продава 8 века стар швајцарски дворец

Читај повеќе
  • play_arrow

Што ако би се телепортирале 200 години во минатото?

Читај повеќе

Што ќе се случи во вашето тело ако 7 дена не јадете слатка храна?

Читај повеќе

Што значи кога сонувате дека паѓате?

Читај повеќе

Што го возбудува вистинскиот Македонец?

Читај повеќе