Не се измачувајте повеќе: Дали е време да раскинете?

Во љубовните врски понекогаш се соочуваме со предизвици кои бараат внимание.

Меѓутоа, кога партнерите не се обидуваат да ги решат овие предизвици, се јавуваат проблеми.

Значи, препознавањето на знаците дека врската повеќе не е здрава е од клучно значење за нашата емоционална и психолошка благосостојба.

Така, психологот Џефри Бернстин открил четири знаци кои сугерираат дека можеби е најдобро да се прекине врската.

Постојан недостаток на доверба

„Довербата е основата на секоја значајна врска која служи како витална основа за поттикнување интимност, емоционална врска и меѓусебно разбирање меѓу поединците“, вели Бернстин за Psychology Today. Недостатокот на доверба може да предизвика други проблеми, па психологот тврди дека тоа е ран показател дека врската треба да заврши.

Деструктивни конфликти

Несогласувањата може да прераснат во деструктивни борби каде се разменуваат остри зборови, вели Бернстин. Тој предупредува дека посериозни проблеми се јавуваат кога и покрај обидите за решавање на конфликтот, токсичната динамика продолжува.

„Тоа создава небезбедна и нездрава средина и е знак дека врската се распаѓа“, објасни тој.

Емоционално запоставување и исклучување

Ако едниот партнер постојано ги отфрла емоционалните потреби и чувствата на другиот, ова е знак за токсична врска. Следствено, другиот партнер може да се чувствува изолиран и неважен во врската. Затоа психологот советува да ја прекинеме врската доколку се најдеме во ваква ситуација.

Некомпатибилност на животните цели

За врска не е доволна само љубовта, туку и компатибилноста, вели Бернстин.

„И покрај љубовта, непомирливите разлики можат да создадат дистанца меѓу партнерите. Во овој случај најдобро е да ја прекинете врската“, заклучи психологот.

реклама

Трагедија: Почина голманот на Црна Гора, Матија Шаркиќ

Read more

Во Германија запленет кокаин вреден една милијарда евра

Read more

Двојно убиство во Кратово: 36-годишна жена ги уби сопругот и свекорот

Read more

Преработена храна што треба да се јаде и при процесот на слабеење

Read more

Љубов и секс

Дали кондомот влијае на времетраењето на односот?

Read more

10 причини зошто е добро да бидете сингл од 20 до 30 години

Read more

7 митови за изневерувањето што треба да престанеме да ги шириме

Read more

Знаци дека траумите од минатото влијаат на вашите врски

Read more
 

Магазин

Што си дробел, тоа ќе сркаш

Читај повеќе

Преработена храна што треба да се јаде и при процесот на слабеење

Читај повеќе

За гурмани: Докопани во сос од сланина, јаболка и павлака

Читај повеќе

Четири нискогликемиски намирници кои поддржуваат здраво слабеење

Читај повеќе

Летото ќе промени сѐ: Хороскопски знаци кои мора да се подготват за љубовни турбуленции

Читај повеќе

Маск му донесе интернет на племе во Амазон и ги навлече на порнографија

Читај повеќе

Црвеното грозје го намалува холестеролот и има антистареечки ефекти

Читај повеќе

Како да го забрзате метаболизмот: Многу е полесно отколку што мислите

Читај повеќе

Сарма ќофтиња за мрзливи во кујна

Читај повеќе