Не се полни со месеци, а чини 250.000 евра: Прв поглед на соларниот Lightyear 0

Неодамна беше претставен соларниот автомобил Lightyear 0 кој поседува батерија за домет од 625 километри, а само на сончева енергија минува 70 километри.

Во зависност од поднебјето и дневно минатиот просек, може да го возите до 7 месеци или 7.400 километри без потреба да ги полните батериите.

Lightyear 0 не е премногу стартен автомобил, достигнува стотка за 10 секунди, со максимална брзина од 160 км/час. Истиот чини 250.000 евра. Најавените 946 сериски модели може да бидат колекционерски примероци, отколку замена за Tesla Model S или  Mercedes EQS.

Екипата од YouTube каналот Out Of Spec Reviews неодамна престојуваше во Шпанија каде го тестираа Lightyear 0 и ги пренесоа искуствата во ова интересно видео.

Remote video URL
Тагови
реклама

Дали сте знаеле: Македонец го дизајнирал славниот југословенски киоск

Read more

Почнува период што се случува еднаш на 12 години: Што ќе му донесе на секој хороскопски знак?

Read more

Зошто Кинезите престанаа да ги исплаќаат кредитите за стан?

Read more

Руската новинарка уапсена во Косово: Полицијата ме испрашуваше за шпионажа

Read more

Авто новости

Кои се десетте најбрзи електрични автомобили?

Read more

Германците не се откажаа од возење автомобили и покрај билетите за јавен превоз од 9 евра

Read more

Маск за конкурентот Lucid: Правам повеќе деца отколку тие автомобили

Read more

Што ќе се вози во Русија: Москва како Хавана?

Read more
 

Автомобили

FZero со 1.169 КС е новиот бетмобил дизајниран за патеки

Читај повеќе
  • filter

Кои се десетте најбрзи електрични автомобили?

Читај повеќе

Германците не се откажаа од возење автомобили и покрај билетите за јавен превоз од 9 евра

Читај повеќе

Маск за конкурентот Lucid: Правам повеќе деца отколку тие автомобили

Читај повеќе

Што ќе се вози во Русија: Москва како Хавана?

Читај повеќе

Каде во Европа е најевтино горивото?

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто не е паметно да ги качувате нозете на контролната табла додека се возите?

Читај повеќе
  • filter

Porsche го откри изгледот на прототипот на кабриолетот Cayenne

Читај повеќе

Volkswagen го укинува Golf: Би бил прескап

Читај повеќе