Серија А 2020/21

Не се штедат пофалби за Манџукиќ во Италија: Тој е совршен Хрват

Италијанска La Gazzetta dello Sport верува дека хрватскиот центарфор ќе биде од голема корист за Милан во борбата за врвот во Серија А.

Италијанците му посветија голем текст на Марио Манџукиќ со бројни комплименти.

„Манџукиќ е совршен Хрват. Вреден, искрен и скромен човек кој направи многу во својата кариера за да успее“, пишува новинарката Алесандра Боки.

Боки потоа продолжува:

„Златан е идол на Манџукиќ и Марио го почитува максимално. Двајцата се победници, Манџукиќ, исто како и Ибра, никогаш не се предава и се бори до последната секунда од натпреварот. Го нема премногу во медиумите, но ужива голема и заслужена почит“.

URL

Потоа се објаснува каде Манџукиќ треба да го заземе своето место во тимот на Стефано Пиоли.

„Во новиот Милан, нема да мора да биде истоштен како порано во Јувентус под Алегри, каде што исто така знаеше како да игра бек. Манџукиќ може тактички да му се приклучи на Златан, но, уште поважно, да замени некој од офанзивните играчи на Милан. Ги има харизмата, потребната сила, но и искуство во италијанскиот фудбал. Точно, нема играно од март минатата година и не беше во Европа две зими, но не се сомневаме дека тој веднаш ќе покаже зошто е донесен овде“.

Потпишува до крајот на сезоната

„Супер Марио“ се очекува денеска да потпише договор вреден 1,8 милиони евра до крајот на сезоната со опција за продолжување на уште една цела сезона за 3,6 милиони евра.

Дали продолжувањето ќе се случи зависи од тоа дали тој ќе ги исполни условите пропишани во договорот за негово продолжување, а тоа се, засега, непознат број настапи и пласман на тимот во Лигата на шампионите.

Се огласи и Паратичи

Манџукиќ со овој трансфер ќе се бори за титулата со „росонерите“ и еден од неговите ривали на тој пат ќе биде неговиот поранешен клуб Јувентус, за кој играше од летото 2015 до декември 2019 година.

Есента 2019 година за Манџукиќ беше особено болна бидејќи клубот се откажа од него само неколку месеци по потпишувањето на новиот договор. Тој верува дека практично бил избркан од клубот од страна на спортскиот директор Фабио Паратичи со тогашниот тренер Маурицио Сари. Паратичи зборуваше за Манџукиќ во пресрет на поразот на Јувентус од 2:0 од Интер вчеравечер.

„Среќен сум за Марио Манџукиќ, бидејќи тој се враќа на нивото на фудбал на кое му припаѓа. Тој го избра начинот на живот со заминување во Катар, но јас секогаш знаев дека ќе се врати во важните европски лиги, бидејќи припаѓа на ова ниво и сака да се бори за трофеи“.

реклама

Прв воздушен напад на САД по наредба на Џо Бајден, 17 загинати

Read more

Peugeot го смени „лавчето“ – дали ви се допаѓа?

Read more

Некогаш беше најдебелото дете во светот, сега никој не може да го препознае

Read more

Приведени осум лица по протестот за „Монструм“

Read more

Фудбал

Жрепката одлучи: Манчестер Јунајтед против Милан

Read more

Ибра: Роналдо е најдобриот фудбалер во историјата

Read more

Судијата ја „сецна“ Звезда во 94-та минута, коментаторот урлаше: Зошто? Зошто?

Read more

Познати осминафиналистите во ЛЕ: Адеми и Ристовски продолжуваат, Елмас елиминиран

Read more
 

Спорт

Почина Алфредо Кинтана, 32-годишниот голман на Порто

Читај повеќе

Лазаров го соопшти списокот за двобојот со Данска

Читај повеќе

Жрепката одлучи: Манчестер Јунајтед против Милан

Читај повеќе

Ибра: Роналдо е најдобриот фудбалер во историјата

Читај повеќе
  • play_arrow

Судијата ја „сецна“ Звезда во 94-та минута, коментаторот урлаше: Зошто? Зошто?

Читај повеќе
  • play_arrow

Познати осминафиналистите во ЛЕ: Адеми и Ристовски продолжуваат, Елмас елиминиран

Читај повеќе
  • play_arrow

Клиперс потопен во Мемфис

Читај повеќе

Надал го откажа настапот на турнирот во Ротердам поради повреда

Читај повеќе

Баји: Помеѓу Меси и Роналдо би го избрал Рамос

Читај повеќе