Не содржи ронка брашно: Чоколаден колач готов за миг

Пробајте го овој феноменален рецепт кој не содржи ни ронка брашно и се подготвува навистина брзо.

Оваа чоколадна торта се подготвува брзо и едноставно, основата му се какаото и бананите, а можете слободно да го направите и со дупла доза, доколку сакате поголем колач.

Потребни состојки:
  • 2 банани
  • 40 gr какао во прав
  • 5 gr прашок за пециво

за глазурата:

  • 80 gr темно чоколадо
  • 30 ml слатка павлака
Подготовка:

Исечкајте ги бананите на тркалца, па ставете ги во блендер, заедно со какаото и прашокот за пециво. Добро изматете додека не се добие течна смеса.

Во мал калап, претходно обложен со хартија за печење, истурете ја добиената смеса. Ставете во рерна да се пече 5 минути.

Направете ја глазурата мешајќи ги темното чоколадо и слатката павлака, па ставете ја во микробранова печка 2 минути да се растопи.

Превртете ја тортата на голема чинија, извадете ја хартијата и прелијте ја со чоколадната глазура.

Почекајте малку да се излади, исечете ја на парчиња по желба и уживајте.

реклама

Иран заплени два грчки танкери како одговор на американската акција

Read more

Најпознатата руска манекенка во провокативно издание прошета во Кан

Read more

Порошенко ставен на „црната листа“, се обиде да ја напушти Украина

Read more

Три начини како може да се заразите со мајмунски сипаници

Read more

Рецепти

Рецепт на денот: Плескавици од брокула

Read more

Медитеранско предјадење: Крокети од риба

Read more

Брз појадок: Омлет во векна багет

Read more

Рецепт на денот: Лажна лазања со пилешко и паста

Read more
 

Магазин

Хороскопски знаци кои мразат некој да им се меша во животот

Читај повеќе

Три начини како може да се заразите со мајмунски сипаници

Читај повеќе

Дали лаковите за нокти се безбедни за децата?

Читај повеќе

Зошто добриот развод е подобар од лошиот брак?

Читај повеќе

Кралицата Елизабета Втора слави 70 години на британскиот престол

Читај повеќе
  • play_arrow

Најпознатата руска манекенка во провокативно издание прошета во Кан

Читај повеќе

Помагаат за слабеење: Пет намирници богати со протеини

Читај повеќе

Како да ги отстраните жолтите дамки од пот на облеката?

Читај повеќе

Три работи кои го откриваат совршениот љубовник

Читај повеќе