Не, вакцините не предизвикуваат неплодност

Една голема анализа на 35 студии спроведена во повеќе земји ширум светот покажа дека, во просек, околу 22,5 проценти од здравствените работници се двоумат околу вакцинацијата.

Процентите варираа од земја до земја - од 7 проценти во Италија и 8 проценти во САД, до високи 49 проценти во Саудиска Арабија.

Британските здравствени експерти сметаат дека стапката на вакцинација на медицинските сестри, а особено на вработените во домовите за стари лица, треба да биде поголема од 80 проценти. Во исто време, вакцинацијата на жителите во домот треба да биде најмалку 90 проценти. Бидејќи само околу 65 проценти од домовите во Англија и само 44 проценти во Лондон го исполнуваат овој услов, англиските власти на 15 јуни објавија дека вакцинирањето на персоналот во домовите за стари лица ќе стане задолжително.

Францускиот претседател Емануел Макрон во понеделникот соопшти дека здравствените работници, персоналот за стари лица и оние кои работат со ранливи и беспомошни пациенти во Франција ќе мора да бидат вакцинирани до 15 септември. Министерот за здравство Оливие Веран на телевизијата LCI додаде дека на невакцинираните здравствени работници ќе им биде забрането да одат на работа и дека нема да им бидат исплатени платите по тој рок.

Стравот од стерилитет нема основа во науката

Причините и оправдувањата за двоумење при вакцинирање кои ги даваат медицинските сестри, нивните синдикати и болниците имаат некаква смисла. Но, тоа не значи дека тие се оправдани.

Имено, треба да се очекува дека медицинските сестри веќе прележале COVID-19 во поголем процент од општата популација, што значи дека тие имаат причина да се чувствуваат заштитени. Сепак, Светската здравствена организација (СЗО) препорачува оние кои прележале да се вакцинираат во две дози за да се добие најдобра можна заштита, што е особено корисно сега кога се шири делта сојот, кој е многу позаразен и поопасен од оригиналниот од Вухан.

Исто така, се смета дека медицинските сестри се, во просек, се на помлада возраст, а ова е еден од клучните фактори што влијаат на колебањето. Имено, статистиката јасно покажува дека COVID-19 убива значително поголем процент на болни и стари лица отколку здрави и млади. Сепак, само во САД, за само една година од почетокот на пандемијата, до почетокот на април 2021 година, починаа повеќе од 3.600 медицински работници.

Разликата во вакцинацијата помеѓу лекарите и медицинските сестри е исто така разбирлива. Како прво, лекарите имаат значително подобро познавање на медицината, а во просек се и постари од медицинските сестри. Покрај тоа, процентот на мажи кај лекарите е поголем, а се покажа дека мажите се нешто помалку колебливи за вакцинацијата отколку жените.

Сепак, еден од клучните аргументи на кои се повикуваат медицинските сестри не „држи вода“. Тоа е страв предизвикан од неоснованата теорија дека вакцината против COVID-19 може да предизвика стерилитет.

Од каде потекнува митот за неплодност?

За жал, искуствата пред пандемијата, а особено од нејзиниот почеток, покажаа дека дезинформациите и неспретната комуникација на одредени безбедносни прашања можат многу успешно да го надживеат нивното демантирање. Ова е многу проблематично затоа што од една страна, луѓето очекуваат отворено и транспарентно да бидат презентирани сите можни информации во врска со можните несакани ефекти од вакцинацијата, а од друга страна, кога ќе бидат објавени некои загрижености, а потоа ќе бидат демантирани, теоретичарите на заговор го сметаат ова како доказ за систематски план за прикривање во кој учествува целата медицинска заедница.

Како се појави митот дека вакцините можат да предизвикаат неплодност? На почетокот на декември 2020 година, германскиот лекар и епидемиолог Волфганг Водарг, кој претходно беше скептичен во врска со потребата од вакцини во други пандемии, и во текот на оваа година стана познат меѓу германските научници за намалување на опасностите од COVID-19, се здружи со поранешен вработен на Pfizer за да побара од Европската агенција за лекови (ЕМА) детална студија за вакцината на Pfizer. Една од точките за загриженост што ги изрази двоецот беше дека Syncytin-1 протеинот дели некои генетски упатства со дел од кодот за спајк протеинот на новиот коронавирус. Имено, проблемот е во тоа што Syncytin-1 е важен за развој на плацентата кај цицачите. Кога вакцината би предизвикувала антителата против вирусниот протеин S истовремено да го напаѓаат Syncytin-1, телото ќе го блокира тој протеин во плацентата на човекот, што може да ги направи жените неплодни.

Нивната петиција до ЕМА беше прифатена од веб-страници и блогови против вакцини и се прошири на социјалните мрежи. Facebook на крајот ги отстрани постовите за петицијата, но веќе беше доцна.

Оваа приказна убаво се вклопува во класичната теорија на заговор според која некои моќни луѓе и организации како Бил Гејтс, Масоните и Илуминатите работат на депопулација на Земјата.

Влијание на фикцијата

Дополнителен поттик за популарноста на теоријата даде минисеријата „Utopia“ на Amazon, работена по измислено сценарио. Во таа серија, производител на лекови, опседнат со контрола врз населението, создава илузија на пандемија на грип, за да ги убеди луѓето да земат вакцина против грип, што не спречува инфекција, туку размножување на луѓето.

Портпарол на студиото Amazon објави дека серијата е чиста фикција.

„Utopia беше премиерно прикажана на Amazon Prime Video на 25 септември 2020 година“, рече портпаролот во изјавата за WebMD.

„Напишана е пред 7 години и беше снимена пред пандемијата на COVID-19. Серијата е базирана на оригиналната британска верзија, чија премиера беше во 2013 година, и споделува голем дел од истата акција, вклучително и приказната за вакцините“.

Но, за жал, ова не го спречи или забави ширењето на теоријата на заговор за обидот за стерилизација и намалување на населението. Теоретичарите на заговор имаат тенденција да веруваат дека секое негирање на теориите на заговор, како и врската помеѓу филмовите и реалноста, е само потврда во корист на нивните теории.

Теориите на заговор немаат основа во биологијата

Американската база на податоци PubMed истакнува дека биолошките основи на оваа идеја се многу слаби.

Имено, спајк протеините на коронавирусот и Syncytin-1 делат само мали делови од истиот генетски код, кои не се доволни за истите антитела кои го блокираат спајк протеинот да го блокира и Syncytin-1.

Џил Фостер, специјалист за заразни болести кај деца на Универзитетот во Минесота во Минеаполис, вели дека би било како две лица да имаат телефонски броеви што содржат број 7. Не можете да повикате еден број за да стигнете до друга личност иако нивните телефонски броеви имаат една заедничка цифра.

„Она што го знаеме е дека гените за овие протеини се слични на толку мало ниво“, објаснува Фостер.

Дури и германскиот епидемиолог Водарг во својата петиција призна дека „нема индикации дека антителата против вирусот SARS-CoV-2 би можеле да дејствуваат како антитела против Syncytin-1“.

Истражувањето во пракса исто така не ја потврдува тезата

Но, ако теоријата не звучи доволно убедливо, треба да се напомене дека практиката многу добро ја потврдува.

Имено, податоците од студијата за вакцината Pfizer кај луѓето не ја поддржуваат хипотезата за стерилитет. Во студијата, во која учествувале повеќе од 37.000 луѓе, жените направиле тестови за бременост пред да бидат примени на студијата. Оние кои веќе биле бремени биле исклучени од студијата за секој случај. За време на клиничкото тестирање, 23 жени зачнале, веројатно случајно. Дванаесет од овие бремености се случиле во групата вакцинирани и 11 во плацебо групата. И вакцинираните и невакцинираните зачнале подеднакво.

Сличен заклучок беше постигнат од бројни студии спроведени до денес. Центрите за контрола на болести на САД (CDC) тврдат дека до денес не се пронајдени докази што укажуваат на можна врска помеѓу вакцинацијата и женската или машката неплодност, како и еректилната дисфункција.

Истите откритија ги презентира и GAVI, јавно приватно глобално партнерство во здравството, кое работи со Светската здравствена организација (СЗО), УНИЦЕФ и Светската банка за да се зголеми пристапот до имунизација во сиромашните земји.

Научна логика

Интересно е тоа што теоретичарите на заговор, антиваксерите и нивните следбеници при ширењето на стравот од вакцините не забележуваат дека повеќето несакани ефекти за кои ги обвинуваат вакцините може да бидат предизвикани во иста или дури и поголема мера од реални вируси кои, за разлика од неговите делови, имаат способност за репродукција.

Во историјата е познато дека некои вакцини, како што се вакцините против сипаници, во ретки случаи биле во можност да предизвикаат одредени несакани ефекти предизвикани од самата болест.

Но, Пол Офит, директор на Центарот за едукација на вакцини во Детската болница во Филаделфија, вели дека оваа теорија на заговор паѓа во вода кога сметате дека повеќе од 22 милиони луѓе во САД се заразени со вирусот SARS-CoV-2. Всушност, експертите сметаат дека тој број е многу поголем затоа што 22 милиони се само број потврден со тестирање. Вистинскиот број може да биде дури трипати поголем.

Под претпоставка дека околу 70 милиони Американци или околу 20% од населението се заразени, и ако теоријата за неплодност е вистинита, би се очекувало дека проблемот со неплодност многу јасно ќе се рефлектира во статистиката за неплодност.

„Нема докази дека оваа пандемија ги сменила моделите на плодност“, вели Офит.

„Ако природна инфекција не ја промени плодноста, зошто вакцината би го сторила тоа? прашува Офит, кој ги прегледа клиничките испитувања на вакцината како советник на ФДА.

реклама

Италија личи на чизма, Албанија на кондом, а Македонија?

Read more

Дали може да опстои бракот без секс?

Read more

Највисоките дрвја во светот завиткани во огноотпорни ќебиња за заштита од пожар

Read more

Нови мерки за влез во Швајцарија - новина и за невакцинираните

Read more

Здравје

Жестока дебата: Кој треба да прими трета доза од вакцината против ковид?

Read more

Зошто имаме желба за благо после јадење?

Read more

Што се случува во телото ако јадете по 12 сливи дневно?

Read more

Колку често жените треба да прават ПАП-тест?

Read more
 

Магазин

Дали може да опстои бракот без секс?

Читај повеќе
  • play_arrow

Италија личи на чизма, Албанија на кондом, а Македонија?

Читај повеќе

Жестока дебата: Кој треба да прими трета доза од вакцината против ковид?

Читај повеќе

Човекот кој можеше да го спаси „Титаник“ не добил дозвола да се качи на бродот

Читај повеќе

Зошто имаме желба за благо после јадење?

Читај повеќе
  • play_arrow

Што треба да знаете пред да почнете свој бизнис?

Читај повеќе

Рецепт на денот: Мелено месо со зеленчук во бел сос

Читај повеќе

Пет причини зошто секс после тренинг е супер идеја

Читај повеќе

Холанѓаните се смалуваат, но сепак се највисоките луѓе во светот

Читај повеќе