Небото над Украина виде уште една битка во стилот на Првата светска војна

Макфакс
/ 11.06.2024 / 12:43

Снимките од земја и од воздух направени во април фатија неверојатна битка на небото над Јужна Украина, пишува Forbes.

Во сцена која потсетува на Првата светска војна, пропелерот Јаковлев Јак-52, кој наводно му припаѓа на украински летечки клуб, маневрирал околу рускиот извидувачки дрон Орлан, додека војник на задното седиште во авионот пукал кон дронот од автоматска пушка.

Дронот се спуштил со помош на автоматски падобран, што е знак дека претрпел штета.

Два месеца подоцна, јасно е дека ваквата битка не била единствената.

Друго видео стана вирално на интернет во саботата, прикажувајќи воздушна битка помеѓу руски извидувачки дрон ЗАЛА и украински авион Јак-52. Ова видео е снимено со дрон.

реклама

Свет

Советот на ЕУ поддржа формирање база на таленти: Ќе се олесни вработувањето лица од трети земји

Read more

Утврдена голема лага во истрагата за несреќата на Titan: Сè е измислено

Read more

Флотата на руската морнарица пристигна во Куба

Read more

Г7 испраќа 50 милијарди долари профит од замрзнатите руски средства во Украина

Read more
 

Вести

  • filter

Диво месо на Албанскиот театар, штипската Лекција и Натчовек на Драмски театар од Варна на претпоследниот ден на фестивалот

Читај повеќе

Изведба на танцовиот дует LOUNGE на Марга Алфејрау, Мириам Лукас и Мириана Бененге на Викендот на гордоста

Читај повеќе

Со прогласување на наградените и проекција на Златната треска на Чарли Чаплин се затвора 14. Филозофски филмски фестивал

Читај повеќе

Советот на ЕУ поддржа формирање база на таленти: Ќе се олесни вработувањето лица од трети земји

Читај повеќе

Цената на мазутот се зголемува, бензините и дизелот остануваат непроменети

Читај повеќе

Утврдена голема лага во истрагата за несреќата на Titan: Сè е измислено

Читај повеќе

Заев и Ципрас: Прекршувањето на договорот од Преспа ќе ја доведе до егзистенцијален предизвик иднината на Северна Македонија

Читај повеќе

Флотата на руската морнарица пристигна во Куба

Читај повеќе

Г7 испраќа 50 милијарди долари профит од замрзнатите руски средства во Украина

Читај повеќе