Недостигот на конзоли можно е да потрае до 2023 година

Никако да стигнат добри вести за тековниот недостиг на конзоли Playstation 5 и Xbox Series X/S. Претходните предвидувања беа дека ситуацијата ќе биде многу подобра до средината на оваа година, но тоа не се оствари.

Ситуацијата сѐ уште е далеку од добра, а Toshiba предупредува дека недостигот би можело да трае до 2023 година. Предупредувањето на оваа компанија се однесува на глобалниот недостиг на полупроводници што се користат во изградбата на конзоли од следната генерација.

Директорот на одделот на компанијата задолжен за производство на овие делови, Такеши Камебучи, изјави дека испораката на чипови до производителите ќе биде ослабена до септември следната година, но во некои случаи производителите ќе останат без потребниот број делови до 2023 година.

Конзолите се директно погодени од овој недостиг, но светлина на крајот од тунелот може да се најде во креативноста. Се шират гласини дека производителите на конзоли сега работат на изменување на хардверот за да се избегне потребата од делови што недостасуваат. На пример, како што Sony неодамна објави нов модел на конзолата PS5.

реклама

Кои се најголемите опасности од гледање порно филмови?

Read more

Како точно се пресметува возраста на кучињата во човечки години?

Read more

Што е поздраво - свинска маст или масло?

Read more

Кое е вашето идеално место за секс според хороскопот?

Read more

Гејминг

22 видеоигри кои пристигнуваат во 2022

Read more

Видеоиграта „Rainbow Six Extraction“ пристигнува на 20 јануари

Read more

Хакиран PlayStation 5

Read more

Која е најпродаваната видеоигра во последната деценија?

Read more
 

Гик

Ова се најдобрите Android апликации за 2021

Читај повеќе

Првиот човек на Twitter поднесе оставка

Читај повеќе

Зошто древните народи намерно ги деформирале своите черепи?

Читај повеќе

Чудните сигнали од Венера можеби се резултат на вулканска активност

Читај повеќе
  • play_arrow

Илон Маск како инспирација: Претставен iPhone од стопен дел на Tesla автомобил

Читај повеќе

Решена мистеријата за напредната кинеска цивилизација која исчезнала пред 4.000 години

Читај повеќе

Исланд ја гради првата подземна опсерваторија на магма во светот

Читај повеќе

Конечно е „уловена“ мистериозната „невидлива честичка“

Читај повеќе

Xiaomi годишно ќе произведува 300.000 електрични автомобили

Читај повеќе