Недовршениот говор на Анјштајн е нешто што денешните лидери треба да го слушнат

Во 1 часот и 15 минути по полноќ, на 18 април, 1955 година, почина Алберт Ајнштај, големиот теоретски физичар, на 76 години.

Пред да почине промрморил неколку зборови на родниот, германски јазик, но негувателката која се грижела за него и во тој момент била покрај него, знаела само англиски, па последните зборови на големиот гениј засекогаш ќе останат мистерија.

Она што го знаеме, покрај неговите научни достигнувања, се неговите мудри и моќни ставови за светот и животот. Иако неговите последни изговорени зборови никогаш нема да ни бидат познати, ги имаме неговите последни напишани зборови.

Непосредно пред неговата смрт, професорот на универзитетот Принстон пишувал говор што требало да го одржи на свеченост во Њујорк по повод годишнината од државноста на Израел.

Недовршениот говор, што во ракопис бил најден покрај неговиот кревет, денес се наоѓа во Архивот на Алберт Ајнштајн во Хебрејскиот уверзитет на Ерусалим. Со него, Ајнштајн сакал да се осврне на потребата од мир во светот.

„Ниту еден државник на одговорна функција не се осмелил да тргне по единствениот пат што дава некакво ветување за мир. Еден државник да тргне по таков пат би било еднакво на политичко самоубиство. Политичките страсти, откако ќе се разгорат, ги земаат своите жртви“, напишал Ајнштајн во неговиот последен, недовршен говор што треба да го слушне секој лидер на денешницата пред да донесе одлука од која зависат не само денешните, ами и идните генерации.

реклама

Скопјанец организирал фудбалски турнир непочитувајќи ги мерките за заштита од COVID-19

Read more

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Read more

Чеферин: Во иднина нема да се повтори Ф8 форматот

Read more

Петмина патници од летот Скопје-Турку во вторникот позитивни на COVID-19

Read more

Живот

Секој шести руски работодавач го гледа хороскопскиот знак на потенцијалните работници

Read more

Кои хороскопски знаци важат за уредни, а кои уживаат во хаос?

Read more

Поради епидемилошките мерки, шведско-норвешка двојка се венчаше на граница

Read more

На денешен ден, пред 75 години, жените во Југославија се стекнаа со право на глас

Read more

Магазин

Секој шести руски работодавач го гледа хороскопскиот знак на потенцијалните работници

Читај повеќе

Најголемата грешка при носењето заштитна маска

Читај повеќе

Малку допири, многу уживање: Идеална секс поза за летните денови

Читај повеќе
  • play_arrow

Кралица на летото: Зошто треба да јадете пченка?

Читај повеќе

Научно докажано: Дали стресот навистина дебелее, а плачењето помага за слабеење?

Читај повеќе

Ручек како од ресторан: Ароматично телешко со шампињони

Читај повеќе
  • filter

Мачки кои им пркосат на законите на физиката

Читај повеќе
  • play_arrow

Што ќе се случи ако не јадете ништо цели седум дена?

Читај повеќе
  • play_arrow

Несекојдневна глетка: „Стампедо“ од делфини во Калифорнија

Читај повеќе