Нефролог откри која храна е најдобра за здравјето на бубрезите

Здравјето на бубрезите обично не е прв приоритет за луѓето кога подготвуваат појадок.

Можеби се работи за здравјето на мозокот или срцето, но она што го јадеме наутро влијае и на нашите бубрези.

Бубрезите помагаат во филтрирање на отпадот и нечистотиите од крвта со производство на урина, помагаат во контрола на крвниот притисок и произведуваат хормони кои ги стимулираат црвените крвни зрнца.

Како што старееме и хроничните здравствени состојби стануваат сè поверојатно, бубрезите мора да работат понапорно, па затоа е важно да направиме се што можеме за да го поддржиме нивното здравје.

Еден од начините да го направите ова е преку диета, вклучително и започнување на денот со појадок кој одговара на бубрезите.

Нефрологот д-р Тревор Хејс се согласува, па го споделува својот омилен појадок кој го поддржува здравјето на цревата.

Д-р Хејс сака да го започнува секој ден со појадок за кој знае дека ги поддржува неговите бубрези: овесна каша со бадемово млеко.

Научните истражувања покажуваат дека редовното консумирање на цели зрна, како што е овесната каша, е еден од најважните начини за одржување на здравјето на бубрезите.

Една неодамнешна студија покажа дека исхраната богата со цели зрна е поврзана со намален ризик од хронично заболување на бубрезите.

Нефролог тврди дека овој појадок можеме да го направиме уште покорисен за бубрезите со додавање овошје во овесната каша. Исхраната богата со овошје и зеленчук помага во намалување на крвниот притисок, што е важно за одржување на правилната функција на бубрезите.

реклама

Здравје

Трите најздрави намирници во светот, научно докажано

Read more

Три суплементи што може да бидат штетни за мозокот ако се земаат непотребно

Read more

Докторка објасни сè што треба да знаеме за новиот сој на коронавирус

Read more

Постојано сте гладни? Телото всушност ви испраќа сигнал итно да промените една навика

Read more
 

Магазин

Викенд хорскоп од 24 до 26 мај: Лавот е полн со емпатија, Вагата конечно се опушта

Читај повеќе

Како да се ослободите од мравките во домот?

Читај повеќе

Зошто децата стануваат понемирни кога се со родителите?

Читај повеќе

Трите најздрави намирници во светот, научно докажано

Читај повеќе

Откријте ги помалку познатите ерогени зони за фантастичен секс

Читај повеќе

Три суплементи што може да бидат штетни за мозокот ако се земаат непотребно

Читај повеќе

7 знаци дека сте станале фитнес зависник и веќе на сите им сте преку глава

Читај повеќе

Зошто е важно да ја бришете прашината од листовите на собните растенија?

Читај повеќе

Докторка објасни сè што треба да знаеме за новиот сој на коронавирус

Читај повеќе