Нега на коса: Најчести грешки кои ги правите

Секоја жена сака да има убава и негувана коса, а тоа подразбира редовно миење, стилизирање, шишање и користење средства за нега на коса.

Кои се најчестите грешки што ги правите?

Ја миете косата со топла вода

Водата која е потопла од 38 степени, може да ја оштети косата. Затоа, фризерите препорачуваат да ја миете со млака вода. Исто така, важно е детално да ја измасирате со шампон и да користите регенератор. Нанесувајте го регенераторот само на врвовите.

Ја стилизирате додека е мокра

Косата не треба да ја чешлате додека е мокра, затоа што тогаш е подложна на опаѓање и кршење на краевите. Исто така, најдобро е мократа коса да ја оставите да се исуши на природен начин. Користете гел или спреј за расчешлување.

 

Претерувате со производите за нега на коса

Секој фризер ќе ви препорача да користите регенератор, маска, серум и масло за коса, но не ве предупредуваат дека не треба да ги користите сите три заедно во комбинација. Така ќе направите повеќе штета на вашата коса, отколку корист.

Маската и регенераторот користете ги на мокра коса, а останатите производи при стилизирање на косата.

реклама

Морничави остатоци од напуштени хотели низ Југославија

Read more

Пет знаци кои откриваат дека некој е на стероиди

Read more

Безбедност на велосипедистите: Кога во Скопје ќе се вози со 30 км/ч?

Read more

Објавени првите подетални вести за состојбата на Михаел Шумахер

Read more

Стил

Патничките авиони ќе летаат како птиците во јато

Read more

Почна Модната недела во Лондон

Read more

Идеи и трикови за уредување на мала кујна

Read more

Четири фризури кои се во тренд оваа есен

Read more

Магазин

  • play_arrow

Осум знаци дека пиете премногу кафе

Читај повеќе

Како се прават 3 милиони лајкови за 12 часа? Прашајте ја Џеј Ло

Читај повеќе
  • play_arrow

Рецепт на денот: Лазања со пилешко месо

Читај повеќе

Безбедност на велосипедистите: Кога во Скопје ќе се вози со 30 км/ч?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како пандемијата ни го поремети чувството за време?

Читај повеќе

3.000 евра за милениче: Пандемијата ја зголеми побарувачката за расни кучиња

Читај повеќе

Овие хороскопски двојки не се идеални, но може да успеат

Читај повеќе
  • play_arrow

Пет знаци кои откриваат дека некој е на стероиди

Читај повеќе

Објавени првите подетални вести за состојбата на Михаел Шумахер

Читај повеќе