Нега на коса: Најчести грешки кои ги правите

Секоја жена сака да има убава и негувана коса, а тоа подразбира редовно миење, стилизирање, шишање и користење средства за нега на коса.

Кои се најчестите грешки што ги правите?

Ја миете косата со топла вода

Водата која е потопла од 38 степени, може да ја оштети косата. Затоа, фризерите препорачуваат да ја миете со млака вода. Исто така, важно е детално да ја измасирате со шампон и да користите регенератор. Нанесувајте го регенераторот само на врвовите.

Ја стилизирате додека е мокра

Косата не треба да ја чешлате додека е мокра, затоа што тогаш е подложна на опаѓање и кршење на краевите. Исто така, најдобро е мократа коса да ја оставите да се исуши на природен начин. Користете гел или спреј за расчешлување.

 

Претерувате со производите за нега на коса

Секој фризер ќе ви препорача да користите регенератор, маска, серум и масло за коса, но не ве предупредуваат дека не треба да ги користите сите три заедно во комбинација. Така ќе направите повеќе штета на вашата коса, отколку корист.

Маската и регенераторот користете ги на мокра коса, а останатите производи при стилизирање на косата.

реклама

Втор ден карантин за Скопје, Куманово, Штип и Тетово, Чулев апелира: Одлуката не е идеална, но треба да се почитува

Read more

Маск: Време е Amazon да се разбие

Read more

[КАЈГАНА интервју] Себастијан Ерера - наскоро колумбиски шмек во репрезентацијата на Македонија?

Read more

Задолжителен 14-дневен карантин во Бугарија за наши државјани при влез во таа земја

Read more

Стил

Каролина Куркова ги споделува домашните рецепти за убавина

Read more

Ирина Шајк секси за Intimissimi

Read more

[Дигитален Моден викенд Скопје] Од блогерка, дизајнерка до стилистка – Дани Ѓуровска ги состави стајлинзите за Guess

Read more

[Дигитален Моден викенд Скопје] Ретро њујоршки глам во модниот коктел на Terziya

Read more

Магазин

  • play_arrow

Идентификуван осомничениот убиец на Меделин Мекен

Читај повеќе

Џордан донира 100 милиони долари во борба против расизмот

Читај повеќе
  • play_arrow

Осврт на „Музеј на невиноста“ од Орхан Памук

Читај повеќе

Предлог за ручек: Салата со кускус, домати и моцарела

Читај повеќе

Нордиска или медитеранска диета – која е подобра?

Читај повеќе
  • play_arrow

5 рецепти за крофни

Читај повеќе

Wizz Air до 14 јуни нема да има летови до и од земјава

Читај повеќе

Фјури со лична приказна за расизмот: Ме дискриминирале бидејќи сум чергар

Читај повеќе
  • play_arrow

Студија за коронавирусот: Децата ретко се преносители на заразата

Читај повеќе