Негативната страна на киселата зелка

Иако овој зимски деликатгес е богат со многу корисни материи, постојат и негативни работи кои ретко кој ги знае, а на кои треба да се внимава.

Многумина во студените зимски денови уживаат пред ручек да замезат кисела зелка зачинета со буковец и чашка или две жолта ракија, или пак мастика. Се случува и да се изеде цела чинија кисела зелка за вечера за, нели, здрава исхрана. Сепак, колку и да е оваа храна здрава, има своја негативна страна.

Пресолена

За киселењето на зелката се користи голема количина сол, а тоа не е здраво, особено што по јадењето се пие голема количина вода. Кога во организмот се внесува голема количина сол, човекот може да се разболи од зголемен крвен притисок, солта во организмот станува оптеретување за бубрезите, се таложи во зглобовите и во крвните садови.

Поради солта вишокот течност се задржува и тешко се исфрла, а солта го пореметува и односот на калиум и натриум, па влијае на грчеви во мускулите, особено околу вратот и грбот. Доколку консумирате кисела зелка, се препорачува солта потполно да ја исфрлите од останатите намирници и оброци, бидејќи доволно ќе внесете преку зелката.

Нерамнотежа на минерали и витамини

Немир кај рацете и нозете се јавува често како последица на нерамнотежата на калиум и натриум, што е предизвикана од премногу сол. Сѐ повеќе истражувања укажуваат и на поврзаноста на употребата на сол во исхраната и појавата на некои видови на рак.

Солта од киселата зелка не се отстранува потполно дури ни со миење на листовите пред употреба. Според тоа, со киселата зелка, која без сомнение е навистина корисна, сепак треба да се биде внимателен. Доколку страдате од висок крвен притисок, можете да консумирате свежа зелка, која ја има на рафтовите во маркетите дури и во најладните месеци.

реклама

Двојно убиство во Кратово: 36-годишна жена ги уби сопругот и свекорот

Read more

Дали кондомот влијае на времетраењето на односот?

Read more

Утврдена голема лага во истрагата за несреќата на Titan: Сè е измислено

Read more

Трик за лесно ослободување од досадните семки од пиперките

Read more

Живот

Летото ќе промени сѐ: Хороскопски знаци кои мора да се подготват за љубовни турбуленции

Read more

Маск му донесе интернет на племе во Амазон и ги навлече на порнографија

Read more

Трик за лесно ослободување од досадните семки од пиперките

Read more

Летно пиво: Историја на радлерот

Read more
 

Магазин

За гурмани: Докопани во сос од сланина, јаболка и павлака

Читај повеќе

Четири нискогликемиски намирници кои поддржуваат здраво слабеење

Читај повеќе

Летото ќе промени сѐ: Хороскопски знаци кои мора да се подготват за љубовни турбуленции

Читај повеќе

Маск му донесе интернет на племе во Амазон и ги навлече на порнографија

Читај повеќе

Црвеното грозје го намалува холестеролот и има антистареечки ефекти

Читај повеќе

Како да го забрзате метаболизмот: Многу е полесно отколку што мислите

Читај повеќе

Сарма ќофтиња за мрзливи во кујна

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 12 ненаселени места во светот

Читај повеќе
  • play_arrow

Трик за лесно ослободување од досадните семки од пиперките

Читај повеќе