Фудбал

Неговите голови се ретки, но спектакуларни

17. август 2017 - 9:52 | А.С.

Марко Асенсио можеби не постигнува многу голови, но кога шутира кон противничкиот гол, тоа завршува сензационално.

Тимот на Барселона имаше прилика да се запознае со мајсторијата на 21-годишниот напаѓач на Реал Мадрид на „Камп Ноу“, а синоќа ја повтори лекцијата на „Сантијаго Бернабеу“.

Асенсио со феноменален удар од 25 метри го матираше Тер Штеген во четвртата минута и му донесе водство на Реал кој на крај славеше со 2:0 и го освои трофејот на шпанскиот Суперкуп.

Се чини специјалност на младиот Асенсио се спектакуларни голови од невозможни позиции, а неговата акција е брза и непредвидлива. Тој не се двоуми кога треба да делува и со голема колегијалност се заблагодарува за асистенциите.

Коментирај