Нејмар два месеца во аут поради повредата на зглобот

Превиткувањето на зглобот од левата нога по еден лизгачки старт на противнички играч го прати Нејмар во агонија од болка, а се востанови дека ќе мора да паузира до два месеца.

Бразилскиот фудбалер мораше на носилки да го напушти теренот од стадионот „Жофроа-Гишар“ каде во неделата неговиот ПСЖ со 3:1 го совлада домашниот тим на Сент-Етјен. Повредата се случи во 84. минута, но се покажа кобна за Нејмар.

Противничкиот фудбалер Ивон Макон не стартуваше директно врз ногата на Нејмар, туку Бразилецот како последица од стартот лошо згазна виткајќи го левиот долен згоб под крајно непридоден агол.

„Медицинските прегледи потврдија дека Нејмар има истегнување на левиот зглоб со повреда и на лигаментите. Се очекува да биде надвор од теренот 6 до 8 недели. За 72 часа ќе излеземе со ново соопштение во кое ќе прецизираме што и како со опоравувањето“, извести клубот.

На социјалните мрежи се јави и самиот Нејмар изјавувајќи: „Нажалост вакви падови се дел од животот на еден спортист. Сега мора да се исправи главата и да се продолжи понатаму. Ќе се вратам подобар и посилен“.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by NJ 🇧🇷 (@neymarjr)

Најлошото сценариот е дека Нејмар би се вратил на почетокот од февруари, додека најоптимистичкото е дека би бил подготвен во втората недела од јануари. Првичните испитувања велат дека лигаментите не се оштетени, само истегнати, што е добра вест доколку се потврди дерка е навистина така.

Тагови
реклама

Што следи по омикрон и кога конечно ќе заврши пандемијата?

Read more

Надал се пласираше во четвртфинале, Ѓоковиќ дозна одлична вест

Read more

Од женски агол: Пет вистини за сексот кои никој не ви ги кажал

Read more

Чаша вода наутро на празен стомак? Да, само под еден услов

Read more

Фудбал

Новиот Роналдо: Пола Европа го сака 15-годишниот Ендрик

Read more

Перез и Лапорта постигнаа „договор за ненапаѓање“

Read more

The Mirror: Гвардиола ќе биде селектор на Холандија

Read more

Решена мистеријата за чудната дамка на вратот на Холанд - правел хиџама

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Новиот Роналдо: Пола Европа го сака 15-годишниот Ендрик

Читај повеќе

Перез и Лапорта постигнаа „договор за ненапаѓање“

Читај повеќе
  • play_arrow

Поранешна стриптизерка ја постигна првата победа во УФЦ

Читај повеќе

The Mirror: Гвардиола ќе биде селектор на Холандија

Читај повеќе
  • play_arrow

УФЦ пресметка на „тешкашите“: Нгану ја одбрани шампионската титула

Читај повеќе

Надал се пласираше во четвртфинале, Ѓоковиќ дозна одлична вест

Читај повеќе

Решена мистеријата за чудната дамка на вратот на Холанд - правел хиџама

Читај повеќе

Надал по 15-ти пат влегува во втората недела на Австралија Опен

Читај повеќе

Жиру: Бев во право кога го одбив Јуве за Челси

Читај повеќе