Некогаш беше најдебелото дете во светот, сега никој не може да го препознае

Некогаш беше најдебело дете во светот, а сега истото момче е непрепознатливо бидејќи успеа да ослаби повеќе од половина од телесната тежина.

14-годишниот Арја Перман од Индонезија, кој на 11 години тежеше 190 кг, сега изгуби 110 кг и е инспирација за другите.

Детето е родено со нормална тежина од 3,8 кг, но откако наполнило 4 години деновите ги минувало постојано јадејќи големи количини на брза храна.

Remote video URL

До пред една година тежеше 193 кг, но со помош на естетска операција, а подоцна и со здрава исхрана и тренинг со професионален бодибилдер, тој сега тежи двојно помалку, пренесе Daily Mail.

„Малечкиот е многу упорен и не се откажува од целта. Го поддржувам и ќе бидам покрај него до крај. Секој ден го следам неговиот напредок и не можам да се изначудам колкави промени има. Тоа што дополнително ме радува е неговата страст кон фудбалот. Ми дава надеж дека ќе продолжи да живее здраво“, вели Аде Раи, човекот кој му помогна на момчето да си го промени животот.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Ade Rai (@ade_rai)

реклама

Hejt SLOVEni, još ste živi? - видеото кое ја запали екс-ју

Read more

Постигнат договор за државјанствата, неизвесна работата на Собранието

Read more

Пентагон: Снимките на НЛО од 2019 година се автентични

Read more

Кој од „Friends“ заработил најмногу?

Read more

Чек дис аут

Канадски пратеник заборави да ја исклучи камерата и се појави гол пред колегите

Read more

Фејл компилација на неделата

Read more

Како да согорувате повеќе калории додека спиете?

Read more

Што доколку би спиеле цела зима како мечките?

Read more
 

Магазин

Палачинките на Лав Толстој

Читај повеќе
  • play_arrow

Hejt SLOVEni, još ste živi? - видеото кое ја запали екс-ју

Читај повеќе

Четири ситуации кои се совршени за секс

Читај повеќе

Канадски пратеник заборави да ја исклучи камерата и се појави гол пред колегите

Читај повеќе
  • play_arrow

Вежби за грбни мускули и исправување на неправилно држење на телото

Читај повеќе
  • play_arrow

Фејл компилација на неделата

Читај повеќе

Хари и Вилијам нема да стојат еден до друг на погребот на принцот Филип

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да согорувате повеќе калории додека спиете?

Читај повеќе

Како до здрави очи кај лицата со дијабет и во услови на COVID-19?

Читај повеќе