Неколку причини зошто да изберете интегрални тестенини наместо обични

Тестенините како прехранбен производ често се на листата на намирници кои треба да се избегнуваат доколку човек сака да ослабне или поздраво да се храни. Без разлика на бројните причини за избегнување на оваа популарна храна, многу често се наоѓа на трпезата во речиси секој дом.

За да се храните поздраво, не мора нужно да ги избегнувате тестенините. За почеток, важно е да ја консумирате препорачаната количина, што е околу 70 грама сурови тестенини по порција.

Меѓутоа, ако сакате поздрава опција, изберете тестенини од цели зрна наместо бели тестенини. Ако ги погледнеме калориите помеѓу овие два вида тестенини, ќе видиме дека тие се многу слични.

Белите тестенини на 100 грама производ содржат околу 370 калории, 75 јаглени хидрати, 13 протеини и околу 2 грама масти. Интегралните тестенини на 100 грама производ содржат околу 350 калории, исто така 75 грама јаглени хидрати и 13 грама протеини и 2 грама масти.

Сепак, бројките не се секогаш мерило за здрава исхрана. Постојат неколку причини зошто интегралните тестенини се подобар избор од обичните, бели тестенини.

Интегралните тестенини се направени од цели зрна, па затоа содржат до двојно повеќе влакна, што промовира подобро варење во телото. Содржи и повеќе железо, што е добро за вашата крвна слика.

Исто така, имаат многу повеќе магнезиум и фосфат, кои влијаат на здравјето на забите и коските, а нискиот гликемиски индекс значи дека нивото на шеќер нема да ви се зголеми како обичните тестенини.

И на крај, интегралните тестенини и генерално производите од интегрално брашно даваат подолго чувство на ситост и енергија. На овој начин ќе јадете помалку тестенини, но и ќе избегнете глад во подоцнежните часови, па затоа интегралните тестенини се добар избор доколку сакате да ги избегнувате грицките.

реклама

6 симптоми дека имате дефицит на витамин Д во вашето тело

Read more

Нови детали од истрагата за смртта на Метју Пери: Запленети мобилниот и лаптопот на славна личност

Read more

Еден јасен симптом сигнализира дека е време да се проверат бубрезите

Read more

Како со диетата 80/20 може да слабеете додека ја јадете вашата омилена храна?

Read more

Живот

Голем неделен хороскоп од 24 до 30 јуни

Read more

Кои раси на кучиња се помалку отпорни на високите температури и жештини во град?

Read more

Кои хороскопски знаци живеат по мотото „Целта ги оправдува средствата“?

Read more

Седум навики на родителите кои воспитуваат среќни деца

Read more
 

Магазин

Голем неделен хороскоп од 24 до 30 јуни

Читај повеќе

Дали јадењето месо ни помага да живееме до 100 години?

Читај повеќе

3 фрази што откриваат дека сте во врска со манипулатор

Читај повеќе

Еден јасен симптом сигнализира дека е време да се проверат бубрезите

Читај повеќе

Кои раси на кучиња се помалку отпорни на високите температури и жештини во град?

Читај повеќе

Кој е најздравиот начин да зготвите јајца?

Читај повеќе

На кои популарни туристички дестинации се забележани најмногу напади на ајкули?

Читај повеќе

Два вида леб што треба да престанете да ги јадете

Читај повеќе

Кои хороскопски знаци живеат по мотото „Целта ги оправдува средствата“?

Читај повеќе