Неколку причини зошто да јадете ореви секој ден

Можеби ги употребувате оревите само како состојка за колачи, но тие се идеални за ужинка или како додаток за салати и хумус.

Освен што се вкусни, полни се со хранливи состојки, па затоа треба да ги додадете во вашата секојдневна исхрана.

Седум ореви содржат 18 г здрави масти, 4 г протеини, 2 г влакна, скоро 50 отсто од препорачаниот внес на манган, како и помали количини на магнезиум, железо, калциум и витамин Б.

Истражувањата покажуваат дека оревите го подобруваат здравјето на срцето – го намалуваат холестеролот и високиот крвен притисок.

Оревите го чуваат и здравјето на мозокот, а освен наведените предности, консумирањето ореви го намалува чувството на глад и го регулира апетитот.

реклама

Кој е полицаецот кој со три потези спречи трагедија во Капитол хил?

Read more

Беровец лажел дека е киднапиран и изнудил 10.000 евра од татко му

Read more

Нов скандал го тресе Холивуд: Актерот Арми Хамер обвинет дека е канибал и садист

Read more

Спасовски: Секогаш ќе се најде некој мангуп за да се пофали на социјалните мрежи и да покаже дека е интересен

Read more

Здравје

Работата од дома ве „убива“? Вратете се во живот со овие добри навики

Read more

Луѓето кои прележаа COVID-19 се заштитени од повторно заразување, но може да заразуваат други

Read more

Често јадете помфрит? Подобро избегнувајте ја оваа лоша навика

Read more

МЗ: „Ивермектин“ се издава само со рецепт, да не се пие на своја рака

Read more
 

Магазин

Совети како да правите селфи фотографии како професионалец

Читај повеќе

Трите најверни хороскопски знаци

Читај повеќе
  • play_arrow

Ријана со нова секси колекција на долна облека

Читај повеќе
  • play_arrow

Најсмешната фејл компилација на неделата

Читај повеќе
  • play_arrow

Прошетка по снежната Битола

Читај повеќе
  • play_arrow

Најпаметниот папагал

Читај повеќе

Како вакцината против коронавирус ќе стане најмоќниот пасош во светот?

Читај повеќе
  • play_arrow

Десерт за слабеење: Шест рецепти за колачиња со овес

Читај повеќе
  • play_arrow

Како би издржал човекот на секоја планета од Сончевиот Систем?

Читај повеќе