Неколку причини зошто пешачењето во природа е добро за вашето здравје

М.С.
/ 18.11.2020 / 15:24

Пешачењето е една од најдобрите работи што може да ги направиме за нашето тело. Доколку пешачите еден час може да потрошите 400 калории и да го обликувате целото тело, но пешачењето влијае и на менталното здравје.

Во продолжение прочитајте за што сè е добро пешачењето.

Обликување на нозете

Без разлика дали шетате во планина или на кеј, пешачењето е одличен тренинг за нозете.

Зајакнување на стомачните мускули

Пешачење по стаза на која мора да внимавате на лисјето и гранчињата ги активира стомачните мускули бидејќи се трудите да останете исправени дури и кога носите ранец. На овој начин може да изгубите и до 800 калории.

Ако се занимавате со друг вид на тренинг, на пример со велосипедизам или аеробик, пешачењето ќе ви дојде како одмор за телото.

Позитивно влијание на работата на срцето

Планинарењето е совршена вежба за подобрување на здравјето на кардиоваскуларниот систем. Дури и кратката прошетка во шума ќе влијае врз здравјето на срцето, го намалувате ризикот од висок крвен притисок, шеќер во крвта и холестеролот.

Намалување на стресот

Направени се многубројни истражувања кои докажаа дека поминатото време во природа го подобрува менталното здравје. Ќе ја намалите количината на стрес и ќе се чувствувате многу подобро.

Одмор од технологијата

Оставете го телефонот во џеб и уживајте во природата. Планинарењето ќе ви помогне да сфатите што е она што вреди во животот, а тука секако не спаѓа времето минато во скролање на социјалните мрежи.

реклама

Кој е полицаецот кој со три потези спречи трагедија во Капитол хил?

Read more

Нов скандал го тресе Холивуд: Актерот Арми Хамер обвинет дека е канибал и садист

Read more

Беровец лажел дека е киднапиран и изнудил 10.000 евра од татко му

Read more

Трите најверни хороскопски знаци

Read more

Фит

9 намирници што треба да ги избегнувате за да ослободите од салото на стомакот

Read more

10-минутен тренинг за целото тело за почетници

Read more

Зошто не гледате резултати, а се „убивате“ од вежбање?

Read more

Краток кардио тренинг за топење калории

Read more
 

Магазин

Совети како да правите селфи фотографии како професионалец

Читај повеќе

Трите најверни хороскопски знаци

Читај повеќе
  • play_arrow

Ријана со нова секси колекција на долна облека

Читај повеќе
  • play_arrow

Најсмешната фејл компилација на неделата

Читај повеќе
  • play_arrow

Прошетка по снежната Битола

Читај повеќе
  • play_arrow

Најпаметниот папагал

Читај повеќе

Како вакцината против коронавирус ќе стане најмоќниот пасош во светот?

Читај повеќе
  • play_arrow

Десерт за слабеење: Шест рецепти за колачиња со овес

Читај повеќе
  • play_arrow

Како би издржал човекот на секоја планета од Сончевиот Систем?

Читај повеќе