Неколку причини зошто постојано сте жедни

Иако зголемената жед во повеќето случаи кај луѓето е резултат на недоволно внесување течности, зголемена физичка активност, консумирање солена храна или потење, понекогаш тоа може да укаже на некои други здравствени проблеми кои не треба да ги игнорираме.

Како што предупредуваат лекарите, понекогаш нашето тело на овој начин се обидува да ни укаже дека страдаме од одредени состојби кои доколку навреме не се препознаат може да доведат до бројни несакани последици.

Дел од тие состојби се:

дијабетес

анемија

намален крвен притисок

дехидратација

нарушувања на тироидната жлезда.

Покрај овие состојби, лекарите објаснуваат и дека зголемената жед може да биде резултат на земање одредени лекови. Најчесто, станува збор за лекови како што се антипсихотици, антидепресиви, антиконвулзиви или антихолинергици бидејќи тие можат да предизвикаат сува уста и со тоа дополнително да ја стимулираат жедта.

реклама

Топ 5 најдолговечни животни - некои живеат и илјадници години

Read more

Зошто никогаш не треба да користите мобилен телефон додека сте во тоалет?

Read more

Колку често мажите и жените помислуваат на секс?

Read more

Како би изгледала Европа ако светското море се подигне за 100 метри?

Read more

Здравје

Едноставна промена на животниот стил може да го намали крвниот притисок

Read more

Кое е најлошо време да се мерите на вага?

Read more

10 најголеми митови за исхраната во кои треба да престанеме да веруваме

Read more

Алерголог советува кога да почнете да земате лекови за сезонска алергија

Read more
 

Магазин

Тешка недела: Финансиски хороскоп за секој знак од 15 до 21 април

Читај повеќе

Едноставна промена на животниот стил може да го намали крвниот притисок

Читај повеќе

Зошто често се чувствувате уморни во текот на денот?

Читај повеќе

Колку често мажите и жените помислуваат на секс?

Читај повеќе

Стјуардеса откри како ги „казнуваат“ патниците кои не сакаат да го отстапат седиштето на дете

Читај повеќе

Кое е најлошо време да се мерите на вага?

Читај повеќе
Четири типа на пријатели

Четири типа на пријатели кои сите ги имаме

Читај повеќе

Постојано критикување - штетна навика која може да ја уништи врската

Читај повеќе

10 најголеми митови за исхраната во кои треба да престанеме да веруваме

Читај повеќе