Неколку причини зошто секој ден треба да јадете лубеница

Во летните жештини ниту една намирница не ја гаси жедта подобро од лубеница. Иако често за неа велиме дека е овошје, всушност е зеленчук и припаѓа на семејството тикви.

Во некои земји е достапна во секој период од годината, но сепак е најдобро да ја јадете во текот на летото бидејќи тогаш има најмногу хранливи состојки. Сто грама лубеница има 30 калории, содржи многу вода која е особено важна за хидратација во летните денови.

Истовремено, лубеницата е богата со витамини А и Ц, калиум и магнезиум. Ако ја чувате во фрижидер ги губи некои од хранливите својства. Но, секако кога е пресечна најдобро е да се чува во ладилник.

Лубеницата е добра и за опуштање и закрепнување по некоја физичка активност.

Прочитајте неколку интересни факти за неа:

- Лубеницата содржи 92% вода, 6% шеќер и 2% влакна.

 - Од 150 г лубеница 5% содржи витамин А, важен за здравјето на кожата.

- 20% од дневните потреби за витамин Ц се задоволени со 180 г лубеница.

- Во лубеницата има најголем дел од аминокиселината цитрулин, која ги опушта и ги штити крвните садови, па е важна за еректилната функција – 210 мг во 100 лубеница.

- Семките од лубеница може да се јадат, во Кина ги пржат и ги јадат како грицки. Тие се здрава состојка употреблива за лекување на бубрезите.

- Најтешката лубеница е измерена во Тенеси, тешка 159 кг

- Иако потекнува од Африка, првиот запис за лубеница е стар 5.000 години и е од Египет каде лубеницата толку ја ценеле што ја ставале во гробниците на кралевите.

Тагови
реклама

Кога кај нас вака: Велосипедска патека долж брегот во Турција, #НаТочак апелира за вакви промени и во Македонија

Read more

Четири хороскопски знаци кои важат за најжешки во кревет

Read more

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Read more

Instagram убавица: Ерјона Сулејмани

Read more

Здравје

Хормонски дисбаланс кај жените: Како да го решите на природен начин?

Read more

Најголемата грешка при носењето заштитна маска

Read more

Кралица на летото: Зошто треба да јадете пченка?

Read more

Научно докажано: Дали стресот навистина дебелее, а плачењето помага за слабеење?

Read more

Магазин

  • filter

Што кажува вашиот фрижидер за вас?

Читај повеќе

Истражување: Ниту карантин во текот на пандемија не спречува неверство

Читај повеќе
  • play_arrow

Anthenea, првиот пловен луксузен еко-хотел на соларна енергија

Читај повеќе
  • play_arrow

Готово за 10 минути: Четири рецепти за брз ручек

Читај повеќе
  • play_arrow

Хормонски дисбаланс кај жените: Како да го решите на природен начин?

Читај повеќе

Четири хороскопски знаци кои важат за најжешки во кревет

Читај повеќе

Кога кај нас вака: Велосипедска патека долж брегот во Турција, #НаТочак апелира за вакви промени и во Македонија

Читај повеќе

Секој шести руски работодавач го гледа хороскопскиот знак на потенцијалните работници

Читај повеќе

Најголемата грешка при носењето заштитна маска

Читај повеќе