Неколку причини зошто треба да јадете ф’стаци

Ф’стаците важат за најздрави намирници, токму затоа постојат неколку добри причини зошто треба почесто да ги јадете. Може да ги грицкате меѓу оброци, но исто така се одличен додаток во житарните и овошните каши за појадок, на пример.

Содржат девет есенцијални аминокиселини кои нашиот организам не може сам да ги создаде, но неопходни се за витални процеси како што е на пример процесот за обновување на мускулите по тренинг или лачење хормони кои се неопходни за организмот да функционира како што треба.

Една порција, 30 грама ф’стаци без лушпа, содржат 6 г протеини, количина која се наоѓа во едно покрупно јајце, на пример.

1. Помага во одржување на стабилно ниво на шеќер во крвта

Дури и ако немате проблеми со шеќерот, подобро е да избегнувате ненадејни скокови и падови на глукозата во крвта. Одличен начин за тоа е консумирањето храна богата со влакна. Токму затоа една рака ф’стаци е одличен избор за ужина. Порција ф’стаци содржи 3 г здрави влакна.

2. Го намалуваат крвниот притисок

Досегашните истражувања покажале дека месец дена редовно консумирање на ф’стаци секој ден го намалува горниот притисок.

3. Лесно ќе ве засити

Порција ф’стаци има 160 калории. Иако спаѓа во јаткасти плодови со најмалку порции, благодарение на високата содржина протеини и влакна ќе ве засити доволно да не грицкате меѓу оброци. Богати се со антиоксиданси, имаат високо ниво на антоцијанин, моќен антиоксидант кој докажано го намалува ризикот од дијабетес, срцеви заболувања и дебелина.

реклама

Порнографски видеа и фотографии со девојки и жени од Гевгелија препраќани на социјалните мрежи

Read more

Коронавирус и имунитет – научно објаснето

Read more

Италија забрани влез од 13 земји

Read more

Од денеска скопјани ќе се возат во нови автобуси

Read more

Здравје

Германски виролог: Ќе има и трет бран, мора да научиме да живееме со вирусот

Read more

Руската вакцина во последна фаза: Волонтерите се чувствуваат добро

Read more

Дали е можно двапати да се заразите со коронавирусот?

Read more

Коронавирус и имунитет – научно објаснето

Read more

Магазин

  • play_arrow

Германски виролог: Ќе има и трет бран, мора да научиме да живееме со вирусот

Читај повеќе

Руската вакцина во последна фаза: Волонтерите се чувствуваат добро

Читај повеќе

Љубовен хороскоп: Кој знак најмногу изневерува и зошто?

Читај повеќе

Гратче во САД со уникатна идеја за борба против корона-кризата

Читај повеќе

Дали е можно двапати да се заразите со коронавирусот?

Читај повеќе

Што сѐ ги нервира вашите колеги кај вас?

Читај повеќе
  • play_arrow

Коронавирус и имунитет – научно објаснето

Читај повеќе

Запалена статуата на Меланија Трамп во Словенија

Читај повеќе

Четири најчести грешки што ги правите за време на секс

Читај повеќе