Неколку причини зошто треба да јадете смокви секој ден

Смоквите или ги обожавате или воопшто не ги сакате. Прочитајте какви сè придобивки има ова летно овошје за вашето здравје.

Смоквите го чуваат здравјето на целиот организам, а научниците велат дека можат да ви помогнат да се справите со многубројни здравствени проблеми.

Сушените смокви се достапни во текот на целата година, а во свежите смокви може да уживаме преку лето.

100 гр свежи смокви содржат:

80 калории

1,3 гр протеини

0,3 гр масти

20,3 гр јаглехидрати

2,2 гр растителни влакна

100 гр сушени смокви содржат:

249 калории

3,3 гр протеини

0,9 гр масти

69 гр јаглехидрати

5,6 гр растителни влакна

Витамини

Смоквите содржат голем број на витамини и минерали, a најмногу: витамин А, Ц, К, Б, калиум, магнезиум, цинк, бакар, манган.

Ја регулираат pH вредноста во нашето тело. Смоквите се богати со флавоноиди и полифеноли.

Смоквите помагаат за слабеење, респираторни проблеми, рак. Се препорачува да јадете смокви доколку имате проблеми со еректилна дисфункција, дијабетес и висок холестерол.

реклама

Мајка во Шведска 28 години го држела синот во заробеништво

Read more

Убавица на денот: Хајди Греј

Read more

Непознат објект прелета покрај Земјата, научниците не знаат што е

Read more

Низ фотографии: Пеколни температури во Австралија

Read more

Здравје

Како алкохолот влијае врз имунолошкиот систем?

Read more

Колку капки се потребни за некој да се зарази со коронавирусот?

Read more

Спутник V нема компоненти за микрочипување луѓе

Read more

Симптомите на COVID-19 се јавуваат по овој редослед

Read more

Магазин

  • play_arrow

Топ 10 потценети европски престолнини кои треба да се посетат

Читај повеќе
  • play_arrow

Ако на вашето куче му ги правите овие работи, престанете веднаш

Читај повеќе
  • play_arrow

Брзо и лесно: Пет рецепти за чиа пудинг

Читај повеќе
  • play_arrow

Она кога имаш ангел чувар

Читај повеќе

Една е мајка, ама една беше и колекцијата

Читај повеќе

Како алкохолот влијае врз имунолошкиот систем?

Читај повеќе

101-годишна Италијанка по трет пат заразена со COVID-19

Читај повеќе

Колку капки се потребни за некој да се зарази со коронавирусот?

Читај повеќе

Дали сум феминистка ако уживам во спенкинг?

Читај повеќе