Неколку причини зошто треба редовно да јадете лешници

Лешниците освен што се вкусни исто така се и многу здрави, одличен извор на витамини и минерали. Содржат здрави масти, протеини, влакна, магнезиум и манган, кој го подобрува здравјето на коските и имунитетот.

Редовната употреба на лешници може да го намали ризикот од кардиоваскуларни заболувања. Лешниците содржат монозаситени масни киселини, витамин Е, витамин Б-комплекс и минерали.

Лешниците се богати со манган, магнезиум, фосфор, железо и цинк. Магнезиумот е елемент кој многумина од нас не го внесуваат во доволни количини, а игра важна улога во функционирањето на мускулите и нервите. Помага храната да се претвори во енергија, телото да создава протеини и да ја регулира работата на нервниот систем.

Витаминот Б6 го регулира расположението, имунитетот и спречува одредени видови анемија.

Незаситените масти, како омега-3, се потребни на телото бидејќи помагаат во регулирање на хормоните. Растителните влакна му испраќаат на системот за варење сигнал дека сме сити, го стабилизираат шеќерот во крвта и овозможуваат редовно празнење на цревата.

Околу 100 грама лешници ја задоволуваат 100 проценти дневната потреба од витамин Е, но треба да се има на ум големата количина на калории па се препорачува помала порција лешници, обично околу 30 грама.

 

Тагови
реклама

Кои здравствени проблеми ги имаат мажите поради нередовен секс?

Read more

Како изгледа животот во Јакутија на -50 степени Целзиусови?

Read more

Peugeot го смени „лавчето“ – дали ви се допаѓа?

Read more

Прв воздушен напад на САД по наредба на Џо Бајден, 17 загинати

Read more

Здравје

Четири причини зошто страдате од надуеност навечер

Read more

Четири знаци дека јадете премногу сол

Read more

Несоницата предизвикува сериозни заболувања - како да се справите на природен начин?

Read more

Кои земји сѐ уште не почнале со вакцинација?

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Фејл компилација на неделата

Читај повеќе

Идеја за појадок: Печена овесна каша

Читај повеќе
  • play_arrow

Роботот Digidog им го чува грбот на полицајците во Њујорк

Читај повеќе
  • filter

Како изгледа животот во Јакутија на -50 степени Целзиусови?

Читај повеќе

Намирници кои ќе ви дадат повеќе енергија од кафето

Читај повеќе
  • play_arrow

Сега ќе ви покажам како се става маскара на правилен начин

Читај повеќе
  • play_arrow

Што ако имате бескрајно многу пари засекогаш?

Читај повеќе

Четири причини зошто страдате од надуеност навечер

Читај повеќе

Кои здравствени проблеми ги имаат мажите поради нередовен секс?

Читај повеќе