Неколку причини зошто жените се поголеми иницијатори за развод од мажите

Трационалните заостанати стереотипи сметаат дека жените се оние коишто ќе направат сè за да го задржат партнерот, но дали е тоа така?

Според податоците за развод на браковите, во повеќето случаи, жените се оние коишто се иницијатори за развод.

Студиите покажуваат дека во денешно време жените се поголеми иницијатори за развод за разлика од мажите, и тоа дури до 70%.

Брачните терапевти, психолози и адвокати откриваат зошто е тоа така.

Жените се многу повеќе од домаќинки

Жените се рамноправни со мажите, тие имаат кариера на која се посветени, па затоа не се грижат за тоа што ќе останат сами бидејќи се финансиски независни.

Мажите пак, се чувствуваат загрозено доколку нивните сопруги заработуваат многу повеќе од нив, што често е голема причина за расправии.

Затоа, доколку жената чувствува дека нејзиниот сопруг ја уназадува и ја спречува да напредува, доколку самата се грижи за домашните обврски и децата, таа прва ќе биде онаа којашто ќе ја спомне темата развод.

Жените се поемотивни

Еден од најголемите проблеми со кој се соочуваат брачните парови е недостаток на комуникација, а тоа често произлегува од фактот дека мажите и жените поинаку ги перципираат емоциите.

Жените повеќе не толерираат недолично однесување

Жените коишто се финансиски независни сметаат дека е подобро да се сами отколку во несреќен брак. Тие не можат да го поднесат љубоморниот сопруг кој ги малтретира и ги унесреќува.

реклама

Во забавена снимка: Како делуваат различните маски за заштита од COVID-19?

Read more

Порнографски видеа и фотографии со девојки и жени од Гевгелија препраќани на социјалните мрежи

Read more

Како би ја опишале Македонска Пошта во една фотографија?

Read more

Дисциплинска за полицаецот кој удри граѓанин при вршење на редовна служба

Read more

Љубов и секс

Љубовен хороскоп: Кој знак најмногу изневерува и зошто?

Read more

Четири најчести грешки што ги правите за време на секс

Read more

Врска со најдобриот пријател: Паметна одлука или голема грешка?

Read more

Јасни сигнали кои покажуваат дека е готово со вашиот брак

Read more

Магазин

  • play_arrow

Во забавена снимка: Како делуваат различните маски за заштита од COVID-19?

Читај повеќе

Вирална дилема: Која зебра гледа во камерата?

Читај повеќе
  • play_arrow

Рецепт на денот: Хумус на турски начин

Читај повеќе
  • play_arrow

Да ти нацртам: Што значи безбедна дистанца од 2 метра?

Читај повеќе

Како би ја опишале Македонска Пошта во една фотографија?

Читај повеќе
  • play_arrow

На плажите низ Флорида шета Смртта: Само ве потсетувам на вирусот

Читај повеќе
  • filter

Среќен роденден, Никола Тесла

Читај повеќе
  • play_arrow

Како заштитната маска да биде уште побезбедна?

Читај повеќе
  • play_arrow

Германски виролог: Ќе има и трет бран, мора да научиме да живееме со вирусот

Читај повеќе