Неколку причини зошто жените се поголеми иницијатори за развод од мажите

Трационалните заостанати стереотипи сметаат дека жените се оние коишто ќе направат сè за да го задржат партнерот, но дали е тоа така?

Според податоците за развод на браковите, во повеќето случаи, жените се оние коишто се иницијатори за развод.

Студиите покажуваат дека во денешно време жените се поголеми иницијатори за развод за разлика од мажите, и тоа дури до 70%.

Брачните терапевти, психолози и адвокати откриваат зошто е тоа така.

Жените се многу повеќе од домаќинки

Жените се рамноправни со мажите, тие имаат кариера на која се посветени, па затоа не се грижат за тоа што ќе останат сами бидејќи се финансиски независни.

Мажите пак, се чувствуваат загрозено доколку нивните сопруги заработуваат многу повеќе од нив, што често е голема причина за расправии.

Затоа, доколку жената чувствува дека нејзиниот сопруг ја уназадува и ја спречува да напредува, доколку самата се грижи за домашните обврски и децата, таа прва ќе биде онаа којашто ќе ја спомне темата развод.

Жените се поемотивни

Еден од најголемите проблеми со кој се соочуваат брачните парови е недостаток на комуникација, а тоа често произлегува од фактот дека мажите и жените поинаку ги перципираат емоциите.

Жените повеќе не толерираат недолично однесување

Жените коишто се финансиски независни сметаат дека е подобро да се сами отколку во несреќен брак. Тие не можат да го поднесат љубоморниот сопруг кој ги малтретира и ги унесреќува.

реклама

La Casa de Papel добива петта и шеста сезона

Read more

Американски и грчки воени авиони утре со прелет над Скопје ќе го поздрават членството на РСМ во НАТО

Read more

Нови 52 случаи на COVID-19, се очекува прес-конференција на Филипче

Read more

Бегство од Дубаи: Каде се исчезнатите принцези?

Read more

Љубов и секс

Пет работи кои треба да ги знаете доколку сте вљубени во Водолија

Read more

За што лажат жените кога станува збор за сексот?

Read more

Хороскопски знаци во кои се родени мажите со најтежок карактер

Read more

Седум знаци во почетокот на врската кои не треба да ги игнорирате

Read more

Магазин

Принц Вилијам: Здравствените работници не треба да ги нарекуваме „херои“

Читај повеќе

Пет работи кои треба да ги знаете доколку сте вљубени во Водолија

Читај повеќе

Келимуту – свето место со три езера кои менуваат боја

Читај повеќе

Домашен сок од јагоди

Читај повеќе
  • play_arrow

Брз киш со готово лиснато тесто

Читај повеќе

Патување во пандемија: Кои земји бараат негативен тест и карантин, а кои не?

Читај повеќе
  • play_arrow

Тренинг за мажи: 9 вежби за цврст и подигнат задник

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа процесот на создавање вакцина за COVID-19?

Читај повеќе

Хороскопски знаци кои важат за најголеми одмаздници

Читај повеќе