Неколку работи кои ги разбираат само интровертите

За интровертите се шират муабети дека се здодевни и асоцијални. Тие знаат што е храна за душата, а во тоа спаѓа најмалку 30 минути читање кое значително го намалува нивото на стрес.

Наместо излегување во некој ноќен клуб, интровертите сакаат да останат дома, да си пуштат музика по свој избор, да играат игри или да гледаат серии.

Она што е најважно да се напомене за нив е тоа што интровертите сакаат луѓе, но поважен им е квалитетот отколку квантитетот, па уживаат во дружење 1 на 1.

Списанието Personality Growth пишува дека постои тест за тоа дали спаѓаме во оваа категорија на луѓе. Можеби сте слушнале за тестот Myers-Brigs тест на личност според кој постојат 16 категории. Доколку ги анализираме карактеристиките на INFJ и INTJ карактери, ќе сфатиме дека овие луѓе се склони кон тоа најмногу време да поминуваат дома. Тие се карактеризирани како интровертни, интуитивни, чувствителни и проникливи.

Данскиот филозоф Свенд Брикман, автор на книгата „The Joy of Missing Out“, во една прилика истакна дека потрошувачкото општество во кое живееме ја наметнува потребата секогаш да постигнуваме подобри резултати, што е лошо за голем број на луѓе бидејќи не секој човек е ист. Затоа е во ред понекогаш да останете сами дома и да посветите време на себеси иако не сте интроверт.

Ова особено важи во овој период во кој најмногу уживаат интровертите.

реклама

Се подготвува протокол за отворање на аеродромите и граничните премини

Read more

Владата донесе протоколи за градинките, факултетите, основните и средните училишта

Read more

Филипче: Се координираме со соседите за отворање на границите, најверојатно нема да се бараат тестови

Read more

30 мај 1913, завршила Првата балканска војна со поделба на Македонија

Read more

Живот

Тајсон ја откри тајната за „новата младост“: Не е сè во исхраната и вежбањето

Read more

Жители на Амстердам: Градот е почист и потивок без туристите

Read more

Принц Вилијам: Здравствените работници не треба да ги нарекуваме „херои“

Read more

Патување во пандемија: Кои земји бараат негативен тест и карантин, а кои не?

Read more

Магазин

Чорба на денот: Витаминска бомба од лосос и зеленчук

Читај повеќе
  • play_arrow

Неделен план со вежби за слабеење за мајки

Читај повеќе
  • play_arrow

За 30 дена во карантин завршила 20 онлајн курсеви

Читај повеќе
  • play_arrow

Тајсон ја откри тајната за „новата младост“: Не е сè во исхраната и вежбањето

Читај повеќе
  • filter

Жители на Амстердам: Градот е почист и потивок без туристите

Читај повеќе

Принц Вилијам: Здравствените работници не треба да ги нарекуваме „херои“

Читај повеќе

Пет работи кои треба да ги знаете доколку сте вљубени во Водолија

Читај повеќе

Келимуту – свето место со три езера кои менуваат боја

Читај повеќе

Домашен сок од јагоди

Читај повеќе