Неколку работи кои се случуваат кога ќе престанете да користите шминка

Б.С.Б.
/ 18.08.2020 / 16:54

Во потрага по совршен изглед често жените својата уникатност ја прекриваат со дебел слој пудра. Постојаното користење шминки може да наштети на кожата, но тоа не е сè.

Истражување на компанијата Kanebo Cosmetics во соработка со научници откри дека во моментите пред жената да нанесе шминка се чувствува како да ќе стави лице на друга личност, а кога лицето ѝ е нашминкано се чувствува како тоа ново лице да е нејзиното сопствено.

Што се случува кога ќе престанете со нанесување шминка?

1. Поздрава и поубава кожа на лицето

Некои производи за шминкање содржат состојки поради кои вашата кожа може да стане сува и да се лупи.

2. Ќе изгледате помладолико

Ако прекинете со шминкање ќе изгледате помладолико, а понекогаш ќе се чувствувате како тинејџерка. Некои студии сугерираат дека шминката ги прави жените на средни години помлади, додека помладите изгледаат повозрасно.

3. Ќе изгледате природно

Кога надвор е потопло или едноставно сте премногу активни во текот на денот вообичаено е повеќе да се потите, па ако вашето лице во целост е прекриено со шминка ќе биде потешко да се задржи на лицето. Полесно ќе ви биде ако воопшто не се шминкате, ќе делувате поприродно.

4. Ќе ја зголемите самодовербата

Психолозите веруваат дека шминката всушност не е магична формула за зголемување на нашата самодоверба. Всушност, жените не се чувствуваат подобро поради шминката туку затоа што мислиме дека во очите на другите сме кул. Иако црвениот кармин може да придонесе за нашата самодоверба, тоа не е на долгорочен план.

Тагови
реклама

Измерени повеќе од 15.000 пениси: Кој е златниот просек?

Read more

Зошто авионите не летаат преку Тихиот Океан?

Read more

Седум предмети преку кои е најголема шансата да се заразите со корона

Read more

Катапулт поза: Повеќекратен оргазам за неа, дрска игра за него

Read more

Стил

Нова генерација на модни дизајнери и инженери за иднината на модата

Read more

Златно модно правило за омилената есенска комбинација

Read more

Зачекорете во модната револуција со колекцијата VOYAGE на Стефанија Насеска

Read more

Четири производи за нега на кожа што треба да ги избегнувате во овој период

Read more

Магазин

Обожавате хорор филмови? Веројатно подобро се справувате со пандемијата

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа кивањето во забавена снимка?

Читај повеќе

Ана Винтур се разведува по 16 години брак

Читај повеќе

Седум предмети преку кои е најголема шансата да се заразите со корона

Читај повеќе

Осум лаги за сексот што важат само во порно филмови

Читај повеќе

Нов експеримент: Оние маски кои најчесто ги носиме, најмалку штитат

Читај повеќе

Коронавирусот може да преживее на кожата до девет часа

Читај повеќе
  • filter

Вистинско пријателство: На грб ја носел неподвижната другарка до врвот на Олимп

Читај повеќе

Зелени тестенини со печурки и свински врат

Читај повеќе