Неколку ситуации во кои е важно да пиете вода

Водата е важна за здравјето и нормалното функционирање на организмот.

Еве неколку ситуации кога на телото му е најпотребна вода.

Откако ќе се разбудите

Чаша ладна вода откако ќе се разбудите му дава сигнал на телото дека е време да се раздвижи.

Пред оброк

Чаша вода пред оброкот ќе ви помогне да останете подолго сити, што значи дека и помалку ќе јадете. Исто така, организмот ќе е хидриран и е подготвен за храна.

Кога сте гладни

Ако огладнете пред оброк, најпрво испијте голема чаша вода за да бидете сигурни дека организмот не е дехидриран, затоа што често луѓето гладот го мешаат со жедта.

Пред тренинг

За да спречите дехидратација, пијте вода пред тренинг. Исто така, важно е да пиете вода за нормална циркулација и правилно функционирање на организмот.

После тренинг

Пијте вода и после тренинг, за да ја надокнадите течноста која сте ја изгубиле преку потење. Но, не пијте премногу за да не ви се створи чувство на нелагодност во стомакот.

Кога сте уморни

Доколку сте уморни и би сакале да дремнете попладне, испијте чаша вода.

Уморот е една од начестите знакови на дехидратација. Бидејќи водата брзо се движи низ телото, ќе дојде до мозокот и ќе ви ја крене енергијата.

реклама

Скопјани масовно заминаа кон Маврово, Струга и Охрид за да го избегнат полицискиот час

Read more

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Read more

Објавено уште едно видео од бруталното однесување на полицијата кон Џорџ Флојд

Read more

Охриѓанец лажно се претставувал како сообраќаен полицаец

Read more

Здравје

Студија за коронавирусот: Децата ретко се преносители на заразата

Read more

Кафето помага во битката со вишокот килограми

Read more

Кога и како се прогласува крај на пандемија?

Read more

Лекот ибупрофен се тестира како терапија за COVID-19

Read more

Магазин

Wizz Air до 14 јуни нема да има летови до и од земјава

Читај повеќе

Фјури со лична приказна за расизмот: Ме дискриминирале бидејќи сум чергар

Читај повеќе
  • play_arrow

Студија за коронавирусот: Децата ретко се преносители на заразата

Читај повеќе

Предлог за ручек: Пролетни ролнички со зеленчук

Читај повеќе

Пронајдена досега најстарата градба на древните Маи

Читај повеќе
  • play_arrow

Педофил осомничен за киднапирање на малата Меделин, 13 години по нејзиното исчезнување

Читај повеќе

Кафето помага во битката со вишокот килограми

Читај повеќе
  • play_arrow

Идеја за појадок: Вкусен тост со авокадо

Читај повеќе
  • play_arrow

Утрински стомачни на празен стомак

Читај повеќе