Неколку совети како да се здебелите на природен начин

Постојано пишуваме и читаме за диети и за тоа како да се ослободиме од вишокот килограми, но забораваме дека некои луѓе имаат проблем и со премалата телесна тежина и здебелувањето.

Како да се здебелите на природен начин, без таблети и суплементи?

Од Клиниката Кливленд (Cleveland Clinic) напоменуваат дека здравствените работници им препорачуваат на луѓето коишто согоруваат калории многу брзо - да јадат висококалорична храна која содржи многу протеини.

Исто така препорачуваат и редовни контроли бидејќи неухранетоста може да биде предизвикана од рак, дијабетес тип 2, хипертиреоза, стрес, депресија, анксиозност...

Зголемувањето на телесната маса се препорачува и за луѓето кои ослабеле додека престојувале во болница, како и на спортистите.

За луѓето чијшто индекс на телесна маса изнесува помалку од 18,5 се смета дека се многу слаби. Индексот може да се пресмета со BMI калкулатор.

Се претпоставува дека дури 2 проценти од популацијата имаат недостаток на килограми.

Основниот совет е да јадете повеќе бидејќи имате брз метаболизам. Треба да јадете почесто - 5-6 пати дневно и тоа намирници кои содржат растителни масти и протеини.

Тоа не значи дека треба да јадете брза храна, чипс, слатка храна и да пиете газирани пијалаци. Наместо тоа, треба да го зголемите внесот на црвено месо, пилешко месо, лосос, млеко, јајца, сирење и јогурт. Потребно е да јадете компири, ориз, житарки, како и да внесете јаткасти плодови, маслинки, авокадо, путер и сирење во вашата исхрана.

Екстра совети:

Јадете помали оброци на секои 3-5 часа

Не пијте вода половина час пред оброкот

Во текот на оброкот пијте помалку вода

Пијте млеко со поголем процент на масленост

Пијте природни сокови

Додавајте зачини во храната

Јадете сушено овошје и користете кокосово масло

Јадете сендвичи со хумус и авокадо.

реклама

Измерени повеќе од 15.000 пениси: Кој е златниот просек?

Read more

Зошто авионите не летаат преку Тихиот Океан?

Read more

Седум предмети преку кои е најголема шансата да се заразите со корона

Read more

Катапулт поза: Повеќекратен оргазам за неа, дрска игра за него

Read more

Здравје

Седум предмети преку кои е најголема шансата да се заразите со корона

Read more

Нов експеримент: Оние маски кои најчесто ги носиме, најмалку штитат

Read more

Коронавирусот може да преживее на кожата до девет часа

Read more

Кој е најмногу изложен на ризик од „долгорочен КОВИД“?

Read more

Магазин

Обожавате хорор филмови? Веројатно подобро се справувате со пандемијата

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа кивањето во забавена снимка?

Читај повеќе

Ана Винтур се разведува по 16 години брак

Читај повеќе

Седум предмети преку кои е најголема шансата да се заразите со корона

Читај повеќе

Осум лаги за сексот што важат само во порно филмови

Читај повеќе

Нов експеримент: Оние маски кои најчесто ги носиме, најмалку штитат

Читај повеќе

Коронавирусот може да преживее на кожата до девет часа

Читај повеќе
  • filter

Вистинско пријателство: На грб ја носел неподвижната другарка до врвот на Олимп

Читај повеќе

Зелени тестенини со печурки и свински врат

Читај повеќе