Неколку трикови за чистење на кадата без абразивни хемикалии

Во зависност од материјалот од кој е направена кадата, бара поинаков начин на нега и чистење, а во продолжение ви пренесуваме неколку начини на перење кои не вклучуваат употреба на абразивни хемикалии.

Кадата може да акумулира многу бактерии, мувла, бигор и нечистотија. Акумулацијата главно се должи на сите масла за тело, сапуни и гелови за капење кои редовно ги користиме.

Меѓутоа, одржувањето на редовен распоред за чистење и отстранувањето на наталожениот сапун ќе помогне да се одржуваат фугите и стаклото подолго. Се препорачува длабинско чистење во бањата еднаш или двапати неделно.

Бањата обично се карактеризира како просторија во вашиот дом на која ѝ треба длабинско чистење, дури и ако се одржува уредно поради честотата на користење.

Кога станува збор за одредување на начинот на чистење, важно е да се земе предвид материјалот од кој е направена кадата.

Порцеланска када

Еден од најчестите видови е порцеланот, кој лесно може да се оштети поради груби потези или честа употреба на абразивни производи.

Избегнувајте употреба на силни средства за чистење кога ја чистите порцеланската када, бидејќи тие можат да предизвикаат дамки на површината на кадата. Други производи што треба да се избегнуваат вклучуваат прашок за чистење, бел оцет и челична волна.

Се препорачува да се користи само топла вода и сапун. Користете сунѓер за да ги истриете сите површини на кадата со мешавина од сапун и вода, додавајќи повеќе топла вода и сапун во кофата по потреба.

Акрилна када

Акрилната пластика може лесно да се оштети од хемикалии и абразивни материјали и бара посебна грижа.

За чистење на акрилна када, се препорачува да почнете да користите топла вода за да ја навлажнете кадата. Истурете мала количина бебешки шампон на влажна крпа и истријте ја површината на кадата со кружни движења. Исплакнете ја крпата и повторете додека не биде чиста и без дамки.

Када од фиберглас

Потребно е да се обрне посебно внимание на овие кади, бидејќи материјалот не е толку издржлив како другите. Кадите од фиберглас се познати по нивната боја што бледнее на дното со текот на времето.

Направете средство за чистење со мешање топла вода, ½ шолја од вашето омилено средство за садови и доволно сода бикарбона за да формирате смеса како паста.

Со помош на сунѓер нанесете ја смесата на кадата и оставете ја да отстои најмалку 30 минути. Потоа енергично тријте и исплакнете со ладна вода.

реклама

Кардиолог споделува навика која го спречува создавањето на згрутчувања во крвта

Read more

Експертите ги избраа најдобрите половни автомобили

Read more

Кој е човекот кој денеска го мрази цела Хрватска: Ова не му е прв скандал

Read more

Голем неделен хороскоп од 24 до 30 јуни

Read more

Живот

Skopje Street Food Festival - кулинарско уживање од 26 до 30 јуни

Read more

Рајска плажа во Италија што може да ја посетат само 60 луѓе дневно

Read more

Дали ќелавоста е наследна?

Read more

ШП-АРТ-УМЕТНОСТ на Меѓународната ликовна колонија „Вевчански видувања 2024“

Read more
 

Магазин

3 знаци дека сте во врска со партнер кој ве сака безусловно

Читај повеќе

Зошто мокрите костими за капење се најголемите непријатели на жените во лето?

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто треба да одвоите 10 минути за јога на работното место?

Читај повеќе

Кардиолог споделува навика која го спречува создавањето на згрутчувања во крвта

Читај повеќе

Skopje Street Food Festival - кулинарско уживање од 26 до 30 јуни

Читај повеќе

Кога е најдобро време за појадок и што е најздраво да јадете?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Рајска плажа во Италија што може да ја посетат само 60 луѓе дневно

Читај повеќе

Дали ќелавоста е наследна?

Читај повеќе

ШП-АРТ-УМЕТНОСТ на Меѓународната ликовна колонија „Вевчански видувања 2024“

Читај повеќе