Неколку трикови за чистење на кадата без абразивни хемикалии

Во зависност од материјалот од кој е направена кадата, бара поинаков начин на нега и чистење, а во продолжение ви пренесуваме неколку начини на перење кои не вклучуваат употреба на абразивни хемикалии.

Кадата може да акумулира многу бактерии, мувла, бигор и нечистотија. Акумулацијата главно се должи на сите масла за тело, сапуни и гелови за капење кои редовно ги користиме.

Меѓутоа, одржувањето на редовен распоред за чистење и отстранувањето на наталожениот сапун ќе помогне да се одржуваат фугите и стаклото подолго. Се препорачува длабинско чистење во бањата еднаш или двапати неделно.

Бањата обично се карактеризира како просторија во вашиот дом на која ѝ треба длабинско чистење, дури и ако се одржува уредно поради честотата на користење.

Кога станува збор за одредување на начинот на чистење, важно е да се земе предвид материјалот од кој е направена кадата.

Порцеланска када

Еден од најчестите видови е порцеланот, кој лесно може да се оштети поради груби потези или честа употреба на абразивни производи.

Избегнувајте употреба на силни средства за чистење кога ја чистите порцеланската када, бидејќи тие можат да предизвикаат дамки на површината на кадата. Други производи што треба да се избегнуваат вклучуваат прашок за чистење, бел оцет и челична волна.

Се препорачува да се користи само топла вода и сапун. Користете сунѓер за да ги истриете сите површини на кадата со мешавина од сапун и вода, додавајќи повеќе топла вода и сапун во кофата по потреба.

Акрилна када

Акрилната пластика може лесно да се оштети од хемикалии и абразивни материјали и бара посебна грижа.

За чистење на акрилна када, се препорачува да почнете да користите топла вода за да ја навлажнете кадата. Истурете мала количина бебешки шампон на влажна крпа и истријте ја површината на кадата со кружни движења. Исплакнете ја крпата и повторете додека не биде чиста и без дамки.

Када од фиберглас

Потребно е да се обрне посебно внимание на овие кади, бидејќи материјалот не е толку издржлив како другите. Кадите од фиберглас се познати по нивната боја што бледнее на дното со текот на времето.

Направете средство за чистење со мешање топла вода, ½ шолја од вашето омилено средство за садови и доволно сода бикарбона за да формирате смеса како паста.

Со помош на сунѓер нанесете ја смесата на кадата и оставете ја да отстои најмалку 30 минути. Потоа енергично тријте и исплакнете со ладна вода.

реклама

Што треба да правите секој ден за да го стопите салото на стомакот?

Read more

Бектеши објави кои маркети се затворени оти не ги намалиле цените

Read more

Полски свештеници правеле оргија со жиголо, му се слошило, не му помогнале веднаш

Read more

Пијалаци што не треба да ги пиете ако имате висок крвен притисок

Read more

Живот

Реченици кои токсичните родители најчесто им ги кажуваат на нивните деца

Read more

Неделен хороскоп од 25 септември до 1 октомври

Read more

4 совети како детето полесно да се одвикне од цуцла

Read more

Решението за лошиот здив од лукот стои во фрижидерот

Read more
 

Магазин

Полжавчиња со афион и цимет - одлични се со шолја кафе, чај или млеко

Читај повеќе
  • play_arrow

Силна бура создаде застрашувачка глетка на небото во Оклахома - како да пукнала нуклеарна бомба

Читај повеќе

Примала плата од 16 фирми, а не работела ниту еден ден: Филмската приказна ќе заврши на суд во Кина

Читај повеќе

10 прашања што откриваат каков е навистина вашиот сексуален живот

Читај повеќе

Зошто велосипедот треба да стане вашето редовно превозно средство?

Читај повеќе
  • play_arrow

92-годишен дедо нокаутираше двајца насилници среде улица

Читај повеќе

Koja е најдобрата положба за спиење кога имате настинка или грип?

Читај повеќе
  • play_arrow

Земи си мачка, да ти биде забавно дома

Читај повеќе
  • play_arrow

Корејски специјалитет: Месо потпечено со павлака и јајца

Читај повеќе