Неколку трикови за идеални пржени лепчиња

Ако во никој случај не сте задоволни со пржените лепчиња што сте ги направиле, постојат трикови со кои секој пат ќе имаат совршен вкус.

Имено, професионалните готвачи наведуваат дека треба да внимавате лебот да не е премногу тенок кога го сечете. Идеално е пржените лепчиња да имаат дебелина од 1,5 сантиметар. Никогаш не користете потполно свеж леб кога правите вакви лепчиња.

Секогаш пржете ги на масло, а не на путер. Проверете дали маслото е добро загреано. Идеалното мерење за смесата е ¼ чаша млеко и едно јајце на две кришки леб.

Во зависност од тоа што сакате, пржените лепчиња можете да ги послужите со сирење, ајвар, џем...

Потеклото на рецептот за пржени лепчиња е непознато, иако одредена верзија се појавува во римски готвач од XIV век, честопати му се припишува на Апикиј.

Пишува да се натопи бајат леб во млеко и да се пржи за да се ослободи од проблемот со застарениот вкус.

Тагови
реклама

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Илон Маск: Во иднината нема да има телефони

Read more
Брзи и лесни летни рецепти

Готвење за двајца: Брзи и лесни летни рецепти

Read more

Ново правило за користење на плажите во Грција менува сè, казни до 60.000 евра

Read more

Рецепти

Брзи и лесни летни рецепти

Готвење за двајца: Брзи и лесни летни рецепти

Read more

Грешки во готвењето што го расипуваат вкусот на полнетите пиперки

Read more

5 летни салати  - идеален избор за во жешки денови

Read more

Рецепт на денот: Пилешко „а ла Тоскана“

Read more
 

Магазин

Брзи и лесни летни рецепти

Готвење за двајца: Брзи и лесни летни рецепти

Читај повеќе

Која физичка активност е најдобра за ослободување од болките во грбот?

Читај повеќе

Кој ти брани да купиш Чоколино и да учествуваш во наградна игра?

Читај повеќе

4 работи што треба да ги направите ако ве мачи минатото

Читај повеќе

Топлотен удар и сончаница не е исто: Како да ги разликувате?

Читај повеќе

Голем љубовен хороскоп за лето 2024: Кој ќе го преживее ретрограден Меркур?

Читај повеќе

5 знаци откриваат дали вашето дете е насилник

Читај повеќе
  • play_arrow

Која земја во Европа има најчисто море за капење?

Читај повеќе

5 причини зошто треба да почнете да вежбате со јаже

Читај повеќе