Неколку знаци дека вашето дете има натпросечна интелигенција

Доколку вашето дете сака да зборува многу, постојано поставува прашања и учествува во разговорите на возрасните, тоа покажува знаци на зрелост и високо ниво на интелигенција.

Mensa објави кои карактеристики откриваат дека детето има натпросечна интелигенција.

Љубопитни се

Љубопитноста е поврзана со нивото на интелигенција. Ако вашето дете поставува многу прашања и ако постојано го преиспитува светот околу себе, тоа е еден од показателите дека детето е паметно.

Имаат добра меморија

Ви се случило ли детето да ви прераскажува настан кој се случил пред неколку недели или месеци? Тоа е показател на одлична меморија.

Порано научуваат да читаат

Децата во просек учат да читаат во шестата година од животот. Талентираните деца добиваат желба за читање уште на четири години.

Обожава да разговара, особено со возрасните

Ако вашето дете сака да зборува, постојано прашува и активно учествува во разговори за возрасни, тоа покажува знаци на љубопитност, зрелост и желба да се социјализира.

Се чини дека вчера го кажа првиот збор, а веќе сврзува сложени реченици.

Има одлична смисла за хумор

Дали вашето дете се обидува да ве натера да се насмеете? Постојано прави нови шеги и бара начини да го покажете својот хумор?

Ова е уште еден знак на интелигентно дете.

реклама

Америка е на раб на граѓанска војна, полицијата клекна пред демонстрантите

Read more

Објавено уште едно видео од бруталното однесување на полицијата кон Џорџ Флојд

Read more

Од другата страна на протестите: Моќни фотографии што мејнстрим медиумите не ги објавуваат

Read more

Третина од заболените без никакви симптоми

Read more

Живот

Air Serbia ќе лета од Белград за Скопје од 15 јуни

Read more

Абрамович купи имот во Израел вреден 65 милиони долари

Read more

Црн вторник: Што значат црните фотографии објавени на Instagram?

Read more

Малта дозволува влез за туристи од 1 јули, но не и за Македонија

Read more

Магазин

Археолози пронајдоа траги од канабис во древен храм во Израел

Читај повеќе
  • play_arrow

Влијанието на Шекспир врз англискиот јазик

Читај повеќе

Air Serbia ќе лета од Белград за Скопје од 15 јуни

Читај повеќе

Абрамович купи имот во Израел вреден 65 милиони долари

Читај повеќе

Црн вторник: Што значат црните фотографии објавени на Instagram?

Читај повеќе

Неколку причини зошто треба да јадете ф’стаци

Читај повеќе
  • filter

Дали би летувале во двокатен автобус?

Читај повеќе

Брзо и лесно: Летна супа со зеленчук

Читај повеќе

Малта дозволува влез за туристи од 1 јули, но не и за Македонија

Читај повеќе