Неколку знаци дека ви недостасува магнезиум

Недостатокот на магнезиум е вообичаен здравствен проблем што многумина не го забележуваат навреме, а кај некои луѓе симптомите на недостаток на магнезиум се појавуваат само кога нивото на магнезиум е екстремно ниско.

Здравствените проблеми поврзани со недостаток на магнезиум вклучуваат дијабетес, слаба апсорпција, хронична дијареа и целијакија.

Овие седум знаци укажуваат дека ви недостасува магнезиум:

1. Грчеви во мускулите

Грчењето, треперењето и грчевите во мускулите се знаци на недостаток на магнезиум. Во најлош случај, недостатокот може дури и да предизвика напади или конвулзии.

2. Ментални нарушувања

Недостатокот на магнезиум, исто така, може да доведе до некои ментални нарушувања, како што е апатија, која е дефинирана како недостаток на емоции. Во тешки случаи, може да се појави делириум и кома. Покрај тоа, некои студии го поврзуваат ниското ниво на магнезиум со зголемен ризик од депресија.

3. Остеопороза

Остеопорозата е нарушување кое се препознава по слабите коски и зголемен ризик од фрактури на коските. Други фактори, како што се стареење, недоволно вежбање и недоволен внес на витамини К и Д, исто така, го зголемуваат ризикот од развој на оваа состојба. Сепак, се покажа дека недостатокот на магнезиум е поврзан со поголем ризик за развој на остеопороза, а студиите покажаа дека недостатокот на магнезиум резултира со намалена коскена маса.

4. Замор и мускулна слабост

Замор, исцрпеност и слабост се исто така знаци на недостаток на магнезиум. Имајте на ум дека секој понекогаш може да биде уморен и исцрпен, а потоа само треба да се одморите. Но, ако сте постојано уморни, тоа може да укаже на некој здравствен проблем. Кога станува збор за недостаток на магнезиум, заморот е придружен со некои други симптоми. Друг поспецифичен знак за недостаток на магнезиум е мускулната слабост, позната и како мијастенија гравис.

5. Висок крвен притисок

Ова е уште еден симптом на недостаток на магнезиум, а високиот крвен притисок е силен фактор на ризик за развој на срцеви заболувања.

6. Астма

Недостатокот на магнезиум е исто така поврзан со развојот на астма, според Healthline. Сепак, улогата на магнезиум во оваа здравствена состојба сѐ уште не е целосно разјаснета и потребни се дополнителни студии за да се разјасни ова.

7. Неправилно чукање на срцето

Срцева аритмија или неправилно чукање на срцето е еден од најсериозните симптоми на недостаток на магнезиум. Симптомите на аритмија се благи во повеќето случаи, но кај некои луѓе може да се појават срцеви палпитации. Други симптоми на аритмија вклучуваат отежнато дишење, болка во градите и несвестица.

Одредена храна е богата со магнезиум, па можете да ја вклучите во вашата исхрана. Бадемите се богати со магнезиум, како и семките од тиква, темното чоколадо, кикириките, пуканките, семките од сончоглед и чиа семе.

реклама

Грците бесни на бојата на новите кошаркари: Ова не е наша репрезентација

Read more

Короната има нов симптом - заразените не се ни свесни дека е од вирусот

Read more

Ален Исламовиќ не се вика Ален, си го сменил името за подобра кариера

Read more

Цените на нафтата паднаа на најниско ниво од февруари

Read more

Здравје

Kакви промени може да очекувате ако ја исфрлите солта од исхраната?

Read more

Гинеколог ги советува паровите кои се мачат со неплодност

Read more

Зошто лицето ви е отечено наутро?

Read more

Чистење на црниот дроб: Еликсир од три состојки кој ги елиминира мастите и токсините

Read more
 

Магазин

Како пржената риба да биде крцкава и вкусна, а да не впие масло?

Читај повеќе
  • play_arrow

Разјаснет небесниот феномен кој го сними пилот во лет

Читај повеќе

Кои се ментално најсилни хороскопски знаци?

Читај повеќе

Kакви промени може да очекувате ако ја исфрлите солта од исхраната?

Читај повеќе

Осумката е ангелски број: Што носи денешниот датум 08.08?

Читај повеќе

Љубовна математика: Пресметајте ја долната граница на разлика во годините

Читај повеќе

Како се менува мажот кога ќе стане татко?

Читај повеќе
  • play_arrow

Ослободете се од подбрадокот со неколку лесни вежби

Читај повеќе

Како да го средите домот за 30 минути?

Читај повеќе