Нема фудбал во Шпанија до крајот на мај

Претседателот на Ла Лига, Хавиер Тебас ја отфрли можноста за продолжување на сезоната пред крајот на мај.

Шпанското фудбалско првенство е суспендирано на неодредено време, а земјата е во вонредна состојба поради пандемијата на коронавирус, мерка што ќе остане на сила најмалку до 26 април.
 
Но, Тебас не исклучи можност за одигрување на мечевите без присуство на публика, додека играње пред намален капацитет на стадионите може да почне да се применува во примерен момент и по совет на здравствените власти.
 
Ла Лига поради тоа ќе загуби значителен фонд средства што во најоптимистичкото сценарио се однесуваат на 150 милиони евра. Но, она од што најмногу се плашат во шпанскиот фудбал е „минусот“ да не достигне една милијарда евра, епилог што е можен ако сезоната воопшто не продолжи. 
реклама

Филипче: Се координираме со соседите за отворање на границите, најверојатно нема да се бараат тестови

Read more

Познато од кои делови на Скопје се денешните новозаразени

Read more

Секси среда

Read more

SpaceX и НАСА лансираат астронаути во вселената, следете во живо

Read more

Фудбал

Алиоски полуде по гол на тренинг и ја скрши камерата

Read more

Мбапе: Ливерпул е како машина

Read more

Кулушевски го одбил Интер поради тактиката на Конте

Read more

Бејл: Не разбирам зошто нашите навивачи нѐ исвиркуваат

Read more

Спорт

  • play_arrow

Алиоски полуде по гол на тренинг и ја скрши камерата

Читај повеќе
  • play_arrow

Фјури: Ќе бидам побогат од Мејведер

Читај повеќе

Мбапе: Ливерпул е како машина

Читај повеќе

Кулушевски го одбил Интер поради тактиката на Конте

Читај повеќе

Бејл: Не разбирам зошто нашите навивачи нѐ исвиркуваат

Читај повеќе

Интер го враќа Наинголан

Читај повеќе
  • play_arrow

Баерн славеше среде Дортмунд и дојде на чекор до титулата

Читај повеќе

Eurobasket ги одбра најдобрите во мак-кошарката

Читај повеќе

Флик: Рано е Холанд да се споредува со Левандовски

Читај повеќе