Нема начин да се спречи удар од голем астероид

Минатата недела НАСА спроведе симулација на удар од астероид на Земјата, а резултатите не се баш охрабрувачки, пренесе Business Insider. Се покажа дека научниците не успеаја да пронајдат начин со чија помош би го спречиле ударот, а единствено решение e евакуација на населението од подрачјето на кое му се заканува удар од астероидот.

Симулиран е удар од астероид на Земјата, како и начини на кои би можеле да се одбраниме од него. Резултатите од тестот не се охрабрувачки за човештвото бидејќи се покажа дека во рок од 6 месеци откако е откриен астероидот па до неговиот удар на Земјата, научниците не успеаја да пронајдат друго решение освен евакуација.

Симулацијата во која учествуваат повеќе научници траеше четири дена, при што на првиот ден од експериментот научниците забележаа дотогаш непознат астероид којшто го нарекоа 2021PDC.

Следниот ден, по внимателна анализа на патеката на движење, заклучено е дека астероидот ќе удри на Земјата и тоа некаде на подрачјето на Европа и Северна Африка.

Тогаш научниците почнале да размислуваат за начини на одбрана, еден од предлозите било испраќање вселенски брод кој би се обидел да го уништи астероидот или да го тргне од патеката на движење. Заклучено е дека со моменталните можности и технологии едноставно нема доволно време за толку сложена мисија.

Се размислувало и за користење на нуклеарно оружје, но и таквата одбрана не би била ефикасна.

URL

На третиот ден од симулацијата научниците од експериментот добиле нова прогноза за местото на ударот, заклучено е дека астероидот би можел да удри некаде околу Германија и Австрија, а ударот ќе ослободи голема количина енергија како при експлозија на голема нуклеарна бомба.

Со оглед на тоа дека никаква одбрана не е возможна, единствено решение била евакуација на населението со надеж дека астероидот ќе направи што помала штета, пишува Science Alert.

Тагови
реклама

Што е еректилна дисфункција и како се лекува овој проблем што ги мачи мажите?

Read more

КАЈГАНА во Букурешт: Ечи македонската химна, навивачите подготвени да ги бодрат „рисовите“

Read more

Бајден го прекрши кралскиот протокол на средбата со Елизабета Втора

Read more

Три хороскопски знаци кои не знаат како да бидат сингл

Read more

Вести

Роботско куче што можете да си го дозволите - што сѐ може да направи?

Read more

Објавени фотографии од кинескиот ровер на Марс

Read more

Sony претстави професионален дрон вреден 9.000 долари

Read more

Археолози најдоа кокошкино јајце старо 1.000 години во септичка јама

Read more
 

Гик

Предупредување: Корисниците на Word и Outlook мора веднаш да го ажурираат својот компјутер

Читај повеќе
  • play_arrow

Роботско куче што можете да си го дозволите - што сѐ може да направи?

Читај повеќе
  • play_arrow

Epic Games ја подарува акционата авантура Control вредна 30 долари

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 нови видеоигри во јуни 2021

Читај повеќе
  • filter

Објавени фотографии од кинескиот ровер на Марс

Читај повеќе
  • filter

OnePlus го претстави смартфонот Nord CE, пристигнува во Европа

Читај повеќе
  • play_arrow

Sony претстави професионален дрон вреден 9.000 долари

Читај повеќе
  • filter

Археолози најдоа кокошкино јајце старо 1.000 години во септичка јама

Читај повеќе

Зошто треба да го избришете FB Messenger?

Читај повеќе