Нема повеќе директна порнографија - Google ќе ги замагли експлицитните фотки

Дури и кога опцијата за филтрирање SafeSearch е исклучена, Google сè уште се обидува да ја намали несаканата експлицитна содржина од оние пребарувања каде што не било цел да се најде содржина за возрасни.

Google најави дека во следните месеци, согласно зададените нагодувања, ќе овозможи нова поставка за замаглување на SafeSearch за сите корисници.

Иако не е 100% прецизен, филтерот треба да помогне во заштитата од случајно изложување на експлицитни фотографии за сите корисници, без разлика дали им е вклучен филтерот SafeSearch.

Експлицитната содржина вклучува сексуална содржина како што се порнографија, насилство и крв. Сепак, корисниците имаат можност да ги приспособат поставките во секое време.

Откако ќе се вклучи филтерот, Google ќе прикаже известувања за него на врвот на резултатите од пребарувањето. Експлицитна содржина може да се види со кликнување на пораката „Види слика“ која ќе биде на заматената фотографија.

Тагови
реклама

Рани симптоми кои укажуваат на можност за мултиплекс склероза

Read more

Губење титула на бугарски начин

Read more

Рецепт на денот: Зелник од пченкарно брашно

Read more

Два знака од Зодијакот цел јуни ќе имаат поволен финансиски период

Read more

Интернет

На Twitter му се заканува забрана од ЕУ

Read more

Дали знаете како да си ја зачувате приватноста на сите ваши апликации?

Read more

Како да проверите дали некој ви ја „хакнал“ лозинката?

Read more

Рекламите стигнаа и на Gmail

Read more
 

Гик

Поради технички проблеми Boeing го одложи првиот лет со екипаж на Starliner

Читај повеќе

Лекарите велат дека ова е најважниот вирус за кој никогаш не сте слушнале

Читај повеќе

Со помош на ултразвучни бранови во иднина и луѓето ќе хибернираат

Читај повеќе
  • play_arrow

Ѓердан со заб од мегалодон пронајден во потонатиот Титаник

Читај повеќе

Кои се најпопуларните телефони од врвна класа во првиот квартал?

Читај повеќе

The Witcher 3 е најпродавана RPG игра во историјата

Читај повеќе

Google веќе го распродаде најскапиот телефон, а уште не е пуштен во малопродажба

Читај повеќе

Италија сака да инсталира Ајнштајнов телескоп во напуштен рудник

Читај повеќе

На Twitter му се заканува забрана од ЕУ

Читај повеќе