Нема простор за паника, новиот сој на коронавирусот само побргу се шири

Инфектологот д-р Мијомир Пелемиш изјави дека нема простор за паника бидејќи новиот сој на вирусот, кој и да е, не менува ништо, дури ни во терапијата.

„Не треба да креваме паника, граѓаните на Србија се доволно исплашени веќе година дена. Ова за нив не значи ништо, дали тоа ќе биде британски сој, јужноафрикански, бразилски...затоа што науката досега не докажа ништо, освен дека овој сој побргу се шири. И тоа е единствено нешто што е докажано. Нема промени, мерките за заштита и понатаму остануваат исти“, истакна инфектологот на прес-конференција.

Почитување на мерките на заштита и вакцината се единствениот начин да го спречиме ширењето на коронавирусот во светот, изјави Пелемиш.

„Овие соеви се интересни за науката, да го оставиме тоа на нив, а кога ќе докажат нешто што е значајно и што треба да го знаеме, нормално дека ќе го примениме тоа. Нема промени ниту во терапијата“, вели инфектологот.

Тагови
реклама

Мајк Тајсон заработува милиони долари од бизнисот со канабис

Read more

Стигна и првата аудиоснимка од Марс: Каков звук има на Црвената планета?

Read more

Ласерските топови се иднината: САД го развиваат најмоќното оружје

Read more

Што може да ви се случи ако долго време немате секс?

Read more

Здравје

Што е поштетно, долгото седење на работа или дома?

Read more

Се разбудивте со главоболка? Ова се можните причини

Read more

Неколку причини зошто е добро да пиете вода со мед секое утро

Read more

Две состојки се важни – овој чај ги топи килограмите

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Трик што ќе ве одушеви

Читај повеќе

Што е поштетно, долгото седење на работа или дома?

Читај повеќе
  • play_arrow

Вкусен лава колач со карамела

Читај повеќе

Кој би помислил: Еве што значи бакнежот во чело

Читај повеќе
  • play_arrow

Големо откритие во Кина: Пронајдени илјадници гробници во текот на изградба на метро

Читај повеќе

Зошто е толку популарна нордиската диета?

Читај повеќе

Жената која ја налути јавноста: Уби жирафа и позираше со неа откако ѝ го извади срцето

Читај повеќе

Како да разликувате сексуална привлечност од вистинска љубов?

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 места за посета во 2021, ако дозволи ковид

Читај повеќе